Bu balıkları avlayan bin 300 lira ceza ödeyecek!

EDİRNE'de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, 'Su kaynaklarını Balıklandırılması Projesi' kapsamında üretilen 5 milyon yavru balıktan 123 bin yavru sazan balığı göl ve göletlere bırakıldı

Bu balıkları avlayan bin 300 lira ceza ödeyecek!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Edirne İl Müdür Yardımcısı Nazan Türkaslan, balıkların bir dönem yavrulamasına ve büyümesine müsaade edilmesi gerektiğini belirterek, "Bunlara uymayan kişiler hakkında vatandaşların ihbarda bulunmasını istiyoruz. Yasak avlananlara tespiti halinde her balık için bin 300 lira ceza uygulayacağız" dedi.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras bırakılması amacıyla 'Su kaynaklarını Balıklandırılması Projesi' kapsamında bu yıl göl ve göletleri balıklandırma çalışmalarına başladı. Bakanlığın bu yıl Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri'nde 5 milyon yavru sazan balığı üretimi yapıldı. Bu balıklardan 123 bin yavru balık Edirne'de 60 göl ve gölete bırakılması için Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne gönderildi. Balıkların bir kısmı kepçelerle özel hava basılmış su dolu poşetlere konularak köy muhtarları ve sulama kooperatif başkanlarına teslim ederek 123 bin yavru sazan balığı iç sulara bırakılması sağlandı.

'5 MİLYON BALIK İÇ SULARA BIRAKILACAK'

Gıda Tarım ve Hayvancılık Edirne İl Müdürlüğü'nde balık teslim töreni yapıldı. İl Müdür Yardımcısı Nazan Türkaslan, bakanlık tarafından üretilen 5 milyon yavru sazan balığının göl ve göletere bırakılacağını söyledi. Türkaslan, "Vatandaşın sağlıklı protein tüketiminde ve ticari anlamda önemli gelir kaynağı olan balık türlerinden üretilen 5 milyon yavru sazan balığından 123 binini kent genelinde 60 gölete bıraktık. Bu yıl Türkiye genelinde 685 göl ve göletlere 5 milyon yavru sazan balık bırakılacak. Ülke genelinde denizlerde yavru balık üretip bırakıyoruz. Şu anda iç sularda olduğu için diğer balık türlerine girmiyoruz. Sadece yavru sazan balıklarını iç sularımıza salıyoruz" dedi.

AVLAYANLARA BİN 300 LİRA CEZA

Balıkların yavrulaması ve büyümesine müsaade edilmesi gerektiğini belirten Türkarslan, "Bizim vatandaşlardan istediğimiz avlanma dönemine ve balık büyüklüğüne ve avlanma türüne dikkat etmesi. En azından bu balıkların bir dönem yavrulamasına ve büyümesine müsaade edilmesi gerekiyor. Bunlara uymayan kişiler hakkında vatandaşların ihbarda bulunmasını istiyoruz. Yasak avlananlara tespiti halinde her balık için bin 300 lira ceza uygulayacağız" dedi.

'TAŞKIN SULARI BALIKLARI AZALTTI'

Büyükdöllük Köyü Muhtarı Ahmet Karanfil, 3 bin balığı köy göletine bırakmak için teslim aldı. Geçtiğimiz aylarda Tunca ve Meriç nehirlerinde yaşanan taşkınlar sonrası göletlerinde balık sayısında gözle görülür azalma olduğunu belirten Karanfil, "Balıkların suya salınmasıyla tekrar çoğalmasını umuyoruz. Tunca Nehri'nin taşmasının ardından gölette bulunan balıklar taşkın sularıyla dağıldı. Gölette bulunan balık sayısının azaldığını gözlemleye biliyoruz. Taşkın suları balıkları azalttı. Bu proje sayesinde balık sayısının artmasını bekliyoruz" dedi. Daha sonra balıkların bir kısmı üremisi için Tayakadın Göleti'ne bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER