Bornova’daki istifaların ardından, ortak açıklama

Bornova İlçe Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden 10 partil, ortak açıklama yaparak; "İstifa eden hiçbir arkadaşımızın bugüne değin Genel Başkanımızı sorgulama gibi bir söylemi veya eylemi olmamıştır" ifadelerini kullandı

Bornova’daki istifaların ardından, ortak açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bornova İlçe Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden Ali Rıza Dikilitaş, Bülent Aysal, Ecem Gül Uzar, Hasan Aydın, Hatice Değirmenci, Okan Balcıoğlu, Ömür Çayırlı, Serap Balcı, Sinan Kaya ve Zübeyde Çelik yaptıkları ortak açıklamayla gerekçelerini sıraladı.

Ortak metinde şu ifadeler yer aldı:

Cumhuriyet Halk Partisi Bornova İlçe Yönetimi’nden istifa eden Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, yaşanan olumsuzlukları ve istifa etme nedenlerimizi parti disiplini içinde sadece parti organlarında değerlendirilmesi düşüncesiyle kamuoyunda duyurmadık.

Ancak istifa nedenlerimizi saptırarak çirkin iftiralarla kamuoyuna açıklamalar yapılması ve medyaya asılsız bilgilendirmelerde bulunulması bu açıklamamızı zorunlu kıldı.

İstifa nedenlerimizi ana başlıklar halinde aşağıda bilginize sunulmaktadır.

1.İlçe Başkanı Asım Güven seçim sonrası dar grupçu bir anlayış sergileyerek, görevlerini başarıyla ifa etmiş 3 arkadaşımızı içi boş gerekçelerle görevden aldı.

2.İlçe Örgütünün birlik ve beraberliğini sağlamakla sorumlu İlçe Başkanı görevden alınan arkadaşlarımızın maruz kaldığı sözlü saldırı ve hakaretlere seyirci kaldı.

3.Yönetim Kurulunda alınan kararların uygulanmaması alışkanlık haline geldi.

4.Seçim sürecinin değerlendirilmesi amacıyla görüş ve önerilerin alınacağı üyelere açık Danışma Kurulu toplantısı yapılması teklifimiz dikkate alınmadı.

Belirtilen nedenler ile aldığımız istifalar sonrası İlçe Başkanı ve etkisi altında kaldığı dar grubun tutum ve davranışları da içinde bulundukları vahim tabloyu ortaya koymuştur.

İstifa eden Yönetim Kurulu Üyeleri olarak bizleri Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı gibi göstermek ve bu algıyı basına yansıtmak çok çirkin bir tavırdır.

Genel Başkanımız kurduğu demokrasi ittifakı, seçim barajını bertaraf eden milletvekili transferi ve kurultaylarda kendisine rakip olmuş Sayın Muharrem İnce’yi aday göstermesi gibi hamleler ile örnek bir davranış sergilemiştir. İstifa eden hiçbir arkadaşımızın bugüne değin Genel Başkanımızı sorgulama gibi bir söylemi veya eylemi olmamıştır.

İstifaya mecbur kaldığımız haklı nedenlerimizi örtmek ve kendi yönetsel zafiyetlerini perdelemek amaçlı yapılan açıklamalar tamamen yalan ve çirkin iftiralardır.

Nihayetinde; bizler, parti görevlerinin beklenti ve çıkar uğruna heder edilmesine karşı çıktığımız, yaşanan yönetim zafiyetlerinin partimize zarar verdiğini gördüğümüz, geride bıraktığımız çok önemli bir sürecin üyelerimiz ile birlikte değerlendirilmesinin engellenmesine karşı durduğumuz ve çalışma motivasyonunun yok edilmesi nedenleriyle istifa ettik. Böyle bir yönetim yapısıyla yeni bir seçime başarıyla hazırlanmanın mümkün olmadığı kanaatindeyiz.

İstifalarımızın nedenlerini saptırarak konuyu Genel Başkanlık yarışı gibi bir mecraya çekmenin ve kendi özgür iradelerimiz ile aldığımız kararların başka kişilerce yönlendirilerek aldırıldığı gibi mesnetsiz suçlamaların sadece bu yalan söylemleri gündeme getirenleri küçük düşüreceğini kamuoyu ile paylaşırız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER