Başkan Soyer'den sağanak raporu

Başkan Soyer, katıldığı bir televizyon yayında İzmir'in sağanak raporunu paylaştı. Soyer; toplamda 212 konut ve dükkanda su baskını yaşandığını ifade etti.

Başkan Soyer'den sağanak raporu

İzmir’i etkisi altına alan sağanak yağış gece saatlerinde etkili olurken, birçok ilçede sağanak yağış sebebiyle sel meydana geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer FOX TV yayın bağlanarak, yaşanan sağanak kabusuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İşte Soyer'in konuşmasından satır başları:

212 konut veya dükkanda maalesef su baskını yaşandı. Hasar tespiti yapıldı. Büyük bölümü Buca ilçemizde… Karabağlar, Bornova ve Konak da sıkıntı yaşayan ilçelerimiz arasında.

444 40 35 hemşeri iletişim hattımız. Arkadaşlarımız telefonun başında. Kim hasar olduğunu söylüyorsa, sel nedeniyle sıkıntı yaşadığını söylüyorsa derhal ekiplerimiz yönlendiriliyor. Kimsenin sel felaketi nedeniyle mağduriyet yaşamasınsa izin vermeyeceğiz. Zararını giderecek elimizden ne geliyorsa yapacağız. Nakdi yardım eşya yardımı ne gerekiyorsa. 212 bizim sabaha kadar ekiplerimizin yaptığı tespitler. Bize bildirilmemiş hasar varsa onları gidermek için hazırız. Selden geride mağduriyet bırakmayacağız. Buca’da 82 ihbar gelmişti. Sonra Karabağlar ve Bornova. 212 ihbarın ve su baskınının 82’si Buca’da… 7-8 ilçemizde daha ihbar aldık.

Altyapıda sıkıntılar var ama daha büyük sıkıntı iklim değişikliği. Saatte 70 kilo yağmurun düştüğü bir iklim biz hiç görmedik. Bu coğrafya böyle değildi. Küresel ısınma denilen şey iklim krizi Ocak’ın ortasında 20 derece sıcaklık oluyor, bir yandan kuraklık bir yandan yağmur yağdığında aşırı bir felaketi beraberinde getiriyor. Tabi ki alt yapıda eksik var daha iyisini yapmak mümkün ama sorun sadece altyapı eksiliği kaynaklı değil. Sorunun bir başka yanı küresel iklim kriz dediğimiz küresel ısınma ile başlayan kuraklıkla tetiklenen felaketlerin yaşanmasına sebep olan değişiklik. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER