Başkan Kılıç'tan online 'korona' zirvesi

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, bugün Zoom üzerinden gerçekleştirdiği online basın toplantısıyla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sürecin en başında İzmir’deki vakaların yüzde 30 40’ının Buca’da olmasını beklediklerini belirten Kılıç; “Normal vaka sayısında bile tüm İzmir genelinde çok arka sıralardayız şu anda” dedi. Öte yandan Kılıç, bu tip travmatik durumlarda merkezi hükümetin yerel yönetimlere destek olması gerektiğini de vurguladı.

Başkan Kılıç'tan online 'korona' zirvesi

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Koronavirüs salgınıyla mücadele tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de devam ediyor. Sürecin başından bu yana vaka sayının en yüksek görüldüğü illerin başında gelen İzmir’de; ilçe belediyeleri de özverili ve titiz çalışmaları ile adından söz ettirdi.

Başarılı çalışmalarıyla gündeme gelen belediyelerden biri olan Buca Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ‘Askıda Fatura’ uygulamasına da en çok destek sağlayan ilçe oldu.

KILIÇ’TAN ONLİNE TOPLANTI

Buca Belediye başkanı Erhan Kılıç, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yapılan çalışmaları bugün gerçekleştirdiği online basın toplantısı ile, kamuoyu ile paylaştı.

Kılıç, süreçte Buca’da vaka sayısının beklenenden çok daha az olduğunu ifade ederek; ‘dezenfekte’ vurgusu yaptı. Öte yandan Kılıç; “Yerel yönetimler, bu tür travmatik durumlarda, yerel yönetimler dışında hiçbir yönetim tarzı bununla mücadele edemez” dedi.

"MERKEZİ HÜKÜMETTEN DESTEK OLMALI"

Tüm insanlığın ortak sorunu haline gelen, ciddi bir travma yaşatan bir süreç yaşandığını ifade eden Kılıç; “İlk yılımızı doldurduk. İlk yılımızı anlatamadan pandemiyle karşılaştık. İnşallah hayat normale döner, bizler de kendi asli görevlerimizi döneriz. Zor bir süreç yaşıyoruz, bütün insanlık, ülkemiz ve İzmir ve tabii ki Buca’da ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bizler de belediye olarak böylesi bir kriz döneminde tüm belediye olanaklarını özgülemeye çalıştık. Yapmış olduğumuz bütün pandemi mücadelesinde, elimizdeki imkanlarla, yerel yönetimlerin hali hazırdaki gelirleriyle mücadeleyi yerine getirmesi çok zor. Çünkü belediyelerin gelirlerini biliyorsunuz. Bunlar çok kısıtlı hale gelebiliyor. Merkezi hükümetin, yerel yönetimlere bu tür travmatik durumlarda destek olması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

“VAKA SAYISININ YÜZDE 30-40’LARIN BUCA’DA OLMASINI BEKLİYORDUK”

Sürecin en başında, özellikle dezenfeksiyonla ilgili ciddi çalışmalar yaptıklarını ve beklenin çok daha altında vakanın görüldüğünün de altını çizen Başkan Kılıç; “Bizler bir toplantı gerçekleştirdik. Vakanın yaklaşık yüzde 30 ila 40’ının Buca’da olma beklentisi vardı. Nüfusumuz çok yüksek ve bu nüfusun büyük bir çoğunluğu ikameti Buca’da olup mesela Kemalpaşa’da çalışan vatandaşlarımız var. İzmir geneline göre büyük bir yoğunluk var. Bundan dolayı dolaşımın yüksek olmasından kaynaklı, Buca’da vaka sayısının yüksek olması bekleniyordu. Bununla ilgili ne yapabiliriz, vatandaşımızı nasıl uzak tutabiliriz diye bir çalışmaya girdik. Çince metinleri Türkçeyi çevirdik ve bu dezenfeksiyonun çok ciddi manada önemli olduğunu gördük ve bununla ilgili bir araştırmaya girdik. Tüm mahallelerin, muhtarlar kılavuzluğunda yaptık. Bunu niçin yaptık? Kendi içindeki denetimini sağlamak amacıyla yaptık. Tüm sokak ve caddelerin tamamını dezenfekte ettik. İzmir’deki vakaların yüzde 30 40’ının Buca’da olması beklenirken, normal vaka sayısında bile tüm İzmir genelinde çok arka sıralardayız şu anda. Bu dezenfeksiyondan dolayı mı oldu diye sorarsanız cevap veremem ama bir tane vatandaşımız bile bundan dolayı korunduysa ne mutlu” şeklinde konuştu.

“25 BİNE YAKIN ERZAK DAĞITMIŞ OLACAĞIZ”

Maske dağıtımına da değinen Kılıç; “300 bine yakın maske dağıtımı gerçekleştirdik. Çok ciddi manada erzak talebimiz vardı. Bu süreçten kaynaklı işini kaybetmiş, zor duruma düşmüş vatandaşlarımız içinde ciddi erzak yardımında bulunduk. Mayıs sonu diyorduk ama Haziran 15’e sarkabilir, yaklaşık 25 bine yakın erzak dağıtmış olacağız bu süreçte” dedi.

SORU – CEVAP

Başkan Kılıç, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CEZAEVİNİN DERHAL KALDIRILMASI LAZIM”

Cezaevinin kaldırılmasıyla ilgili konuşan Başkan Kılıç; “Benim dönemimde kalkmış olması ya da kalkmamış olmaması önemli değil ama kalkması lazım. Şu an bile Buca’da olmaması gerek bir yapı. Artık 21. Yüzyıldayız. Burada bir kent estetiği, ulaşıma vurmuş olduğu darbe, ve bir hukukçu olarak söylüyorum, insan haklarına uymayan bir cezaevi. E Tipi cezaevi, dünyada terk edilmiş bir sistem. Bu cezaevinin her açıdan derhal kaldırılması lazım. Biz parti ayrımı gözetmeksizin, çünkü hizmetin siyaseti olmaz, bizlere cezaevinin kaldırılması yönünde destek veren Hamza Dağ, Mahmut Atilla Kaya’ya çok teşekkür ediyorum. Ben artık en yakın süreçti burada yaşayan bir birey olarak kaldırılması gerek diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Buca Metrosu’ya ilgili soruları da yanıtlayan Kılıç; “Artık son noktaya geldik. Tunç Başkan da kararlı. Pandemi sürecinden sonra ben temelinin atılacağını düşünüyorum. Büyükşehirle olan çalışmalarımız harika durumda. Büyükşehir, Buca’ya çok önem veriyor. Çok senkronize bir biçimde çalışıyoruz. Sağolsunlar” dedi.

“BÖYLE TRAVMATİK DURUMLARLA YEREL YÖNETİMLER DIŞINDA HİÇBİR YÖNETİM TARZI MÜCADELE EDEMEZ”

İller Bankası Ödeneği’nin kesilmesiyle ilgili de soruyu yanıtlayan Kılıç; “İlk göreve geldiğimiz tarihte 380 milyon borç vardı; 255 milyona düşürdük. Ben sıfır borç ön görüyorum Buca belediyesi borçlanmadı, küçülmedi ve tam tersine büyüme ivmesi gösteriyor. Önümüzdeki dönem bütçelerinde çok ciddi manada büyüyecek. İller Bankası’ndan geçen ay vergi ayı olduğu için, pandemi olmasa da o ay iller bankasından yani Nisan ayında pay düşüyor. Yarı yarıya geliyor. Ama bu bizi etkilemedi biz mali istikrarı sağladık. Pandemiden kaynaklı, pandemi tazminatı ödedik 400 TL. Erzak yardımında bulunduk personelimize. Biz bunu geldiğimiz süreçten bu yana her bayramda yapıyoruz. Ama bu mücadelede çok fazla yapılacak iş var. Yerel yönetimler, bu tür travmatik durumlarda, yerel yönetimler dışında hiçbir yönetim tarzı bununla mücadele edemez. Bunlar ekstrem durumlar.” dedi.

“CİDDİ GELİR KAYBINA UĞRADIK”

Projelerde aksama olduğunu da ifade eden Başkan Kılıç; “Nihayetinde belediyeler sürekli döngü içinde olan bir zincir. Ondan dolayı belediyelerdeki çalışmalar iç bitmez. Pandemi olmasaydı çok farklı projelerimiz olacaktı. Projelerin birçoğu bu ilk yılda pişmişti, ihalesi ve diğer süreçler ortaya çıkacaktı ama durdurmak zorunda kaldık. Ciddi gelir kaybına da uğradık. Nihayetinde kriz belediyeciliği yapıyoruz. Yapılması gerekenlerin üzerinde yoğunlaştık. Şu anda proje düşünecek durumumuz yok. Birimlerimiz alt yapı çalışmalarını götürüyor zaten” ifadelerini kullandı.

“GÜNDEMDE TRAVMAY YOK”

Tramvayla ilgili de soruyu yanıtlayan Kılıç; “Bizde ve Büyükşehir Belediyesi’nin gündeminde tramvay yok. Buca Metrosu yapılınca tramvaya ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bir botanik bahçesi planımız var” dedi.

“YEREL YÖNETİMLERİN ZAYIFLAMASI OLARAK GÖRÜYORUM”

Yerel Yönetimler yasasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Kılıç; böyle bir yasaya gereksinim olmadığını vurguladı. Kılıç; “Bir taslak çıktı ortaya. Burada büyükşehir belediyelerinin yetkilerinin bazıların ilçe belediyelerine verilmesini, aslında yerel yönetimlerin zayıflaması olarak görüyorum ben bunu. Hali hazırdaki yasayla belediyelerimiz çok ciddi çalışmalara imza attılar. Böyle bir gereksinim olmadığını düşünüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER