Başkan Balcı'dan liste yorumu: Şaşkınız

CHP İzmir'de 1'inci ve 2'nci bölgeden toplam 5 kadın aday listede yer aldı. Balcı, bu sonuçtan şaşkınlık duyduğunu ifade ederek "Genel merkez her fırsatta kadınlarımızın emeği var diyordu ama sonuç ortada" dedi

Başkan Balcı'dan liste yorumu: Şaşkınız

BEN HABER / CANSU TEMİR

Türkiye'de gözler 24 Haziran'da gerçekleşecek olan genel ve cumhurbaşkanlığı seçimine çevrildi. Siyasi partilerin yoğun çalışma temposu sürerken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili aday listesi de belli oldu. Listede birbirinden önemli isimli yer alırken, bazı isimlerde liste dışı kalarak şaşkınlığa yol açtı.

LİSTEDE 5 KADIN VAR

Öte yandan CHP İzmir'de her iki bölgeden de toplam 5 kadın aday, listede yerini aldı. Selin Sayek Böke İzmir 1'inci bölgeden 2'nci sıraya yazılırken, Nilay Kökkılınç 10'uncu sıra, Ezgi Deniz Urunga ise 11'inci sırada yer buldu. Bu bölgede seçilebilir yerdeki tek kadın aday Selin Sayek Böke oldu.

İzmir 2'nci bölgede ise 5'inci sıradan Parti Meclisi Üyesi Sevda Erdan Kılıç ile 12'nci sıradan Ebru Okay aday gösterildi. Sevda Erdan Kılıç seçilebilir sırada yer aldı.

"ŞAŞKINIZ"

CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, BEN Haber'e yaptığı açıklamada; "Açık söylemek gerekirse, üzgünüm. Bu kadar az sayıda kadın vekilimiz listelerde yer aldığı için şaşkınız da. Emeğin kadından geçtiğini hepimiz biliyoruz ama maalesef ki listelerde yeri olmadı. Özellikle seçilecek sırada sadece 2 arkadaşımız var. Herkesin söylemi 'Kadınlarımız çalışıyor, kadınlarımızın emeği var' şeklindeydi. Özellikle genel merkezin söylemi bu şekildeydi. Ama alınan sonuç ortada. Bu bir merkez yoklamasıydı, ön seçim değildi. Genel Merkez gösterecekti, ama böyle takdir etti. Bu bir memeleket meselesi. Biz kadınlar, partimize, memleketimize, ülkemize sonuna kadar sahip çıkacağız. Elimizden geleni yapacağız." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER