Başkan Balcı'dan kontenjan çıkışı!

CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, kadın kontenjanının yetersiz olduğunu ifade ederek; “Benim talebim aslında yüzde 33 değil. Keşke bunun da üstü olsa…” dedi

Başkan Balcı'dan kontenjan çıkışı!

24 Haziran’da gerçekleşecek olan genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için partilerde yoğun çalışma temposu devam ediyor. Cumhurbaşkanı adayları netlik kazanırken, genel seçimler için milletvekili aday adaylıklarında da müracaatlar değerlendirilmeye başlandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir’de Genel Merkez’den gelen yazı doğrultusunda hareketlilik yaşanıyor. Bir nevi ön seçimin olacağı süreçte; ana kademe, kadın ve gençlik kollarının temsilcileri, aday adayları arasından seçtikleri isimleri kapalı zarf içinde İl Başkanı Deniz Yücel’e iletecek. Yücel de kendisine gelen görüş, öneri ve talepleri Ankara’ya ulaştıracak. Genel merkezin değerlendirmesi sonrasında da masaya yatırılan isimler 21 Mayıs tarihinde Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilecek ve kesinlik kazanan listede yer alacak.

İZMİR'DE DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

Aday adaylık listelerinde İzmir’i tercih eden çok sayıda dikkat çeken isim ön plana çıktı. Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse de İzmir’i isteyen fakat bölge belirtmeyenler arasındaki yerini aldı. Her fırsatta kadınların siyasette ön planda olmasını vurgulayan Kadın Kolları İl Başkanı Nurşen Balcı da açıklamalarda bulundu.

“DAHA ÇOK KADIN GÖRMEK İSTİYORUZ”

İzmir yerelindeki kadın isimlere genel merkez tarafından öncelik verilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Balcı, “Daha çok kadın olmalı ve biz bunu görmek istiyoruz. Tüm kadınların talebidir bu. Fatma Başkan’ın adı Ankara, İstanbul, İzmir için geçiyordu. O İzmir’i tercih etmiş. Fatma Başkan bizim genel başkanımız. Kılıçdaroğlu herhangi bir ilden aday oluyorsa Fatma Başkan için de aynı şey geçerli diye düşünüyorum” dedi.

"EMEĞİ GEÇEN KADINLAR LİSTELERDE YER ALMALI"

Balcı listelerdeki kadın kontenjanının yetersiz kaldığını ifade ederek; “Benim talebim aslında yüzde 33 değil. Keşke bunun da üstü olsa… Ama seçilebilir yerden tabi. Bizim listemizdeki kaç kişinin seçileceği aşağı yukarı belli. Gönül ister yüzde 50 seçilebilir yerden gösterilsin. Emeği geçen kadınların listelerde yer alması bizim talebimizdir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER