Balık ölümlerinde ‘kimyasal’ şüphesi

Büyük Menderes’te milyonlarca balığın ölüm sebebinin anlaşılması için tahlil sonuçları beklenirken, su yüzeyinde fark edilen kimyasal atıklar zehirlenme kuşkusu yarattı

Balık ölümlerinde ‘kimyasal’ şüphesi

Aydın'daki Büyük Menderes Nehri'nde toplu balık ölümlerinin ardından alınan numunelerde kimyasal madde bulunduğu öğrenildi. Milyonlarca balığın ani ölümü üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, bugüne kadar böylesine büyük bir balık ölümü görülmediğini söyledi. Katliamının ardından sulama kanalı önündeki set yıkılarak ölü balıkların bulunduğu sular denize akıtıldı. EKODOSD ise balık ölümleriyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu.

KOMİSYON OLUŞTURULDU

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger'in talimatıyla balık ölümlerinin nedeninin bulunması amacıyla bir komisyon kuruldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinden oluşan komisyon üyeleri çalışmalara başladı. Sudan ve ölü balıklardan alınan numuneler toksikoloji ve bakteriyolojik tahlili için Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü'ne gönderildi.

KALINTILAR İPUCU VERDİ

Tahlilin 10 günde sonuçlanarak ölüm nedenin anlaşılacağı öğrenildi. İlk bulgularda nehrin Ege Denizi'ne döküldüğü sulama kanalının 5 kilometre içerisinde, su yüzeyinde kimyasal kalıntılar dikkat çekti. Ayrıca sudaki oksijen miktarının da çok düşük tespit edilmesi kimyasal ihtimalini güçlendiriyor.
Uzmanlar, suda şimdiye kadar olmayan bir maddenin bir anda etki etmesiyle balık ölümlerinin gerçekleşmiş olma ihtimali üzerinde duruyor.

10 TÜR BALIK YAŞIYOR

Ölen milyonlarca balığının kilometrelerce uzunluğundaki bir alanda yaşıyor olabileceğini kaydeden Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serap Birincioğlu ise, böylesine toplu balık ölümlerinde ilk akla gelenin oksijen seviyesinin ani düşmesi sonucu zehirlenme olabileceğini söyledi.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Birincioğlu, "8-10 çeşit balıkta farklı büyüklüklerde tonlarca ölüm yaşandı. Burada büyük bir çevre sorunuyla karşı karşıyayız. Balıkların yeniden bu doğaya adapte olması ve yavrulaması zor. Kuşlar bu balıkları tüketiyor. Balıklar zehirliyse onlarda bu durumdan etkilenecektir. Konu büyük ciddiyetle takip edilmelidir" Balık ölümlerinin başladığı pazartesiden itibaren konuyu yakından takip ettiklerini ifade eden Ekosistemi Koruma ve Doğa sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü de, olayının nedeninin belirlenmesi için bilimsel çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Sürücü, "Büyük Menderes 584 kilometrelik güzergah boyunca bölgeye can veriyor. Son 20-30 yıldır nehirde ciddi bir kirlenme var. Tesisler arıtmadan tüm atıklarını Büyük Menderes'e veriyor. Sorumluların cezalandırılması için savcılığa suç duyurusunda bulunduk" dedi.

İHSAN KARATAŞ / KAZIM YÖRÜKCE (AYDIN)

SORUMLULAR BULUNACAK

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, balık ölümleriyle ilgili çalışmanın titizlikle yürütüldüğünü belirterek, "Kurulan komisyonun yapacağı değerlendirmede Büyük Menderes'i kirletenler her kimse önce onu tespit ederek cezai işlem uygulanacak. Ayrıca bu suyu kirletmeyi sürdürmemesi için de komisyon olarak gerekli tedbirleri alacağız. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Öncelikle neden olduğunu tespit etmemiz lazım. Balık ölümlerinde hangi kirleten ya da oksijen eksikliğine sebep veren bir kurum varsa, tespiti için arkadaşlar çalışıyorlar" diye konuştu.

yeniasır

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER