Bakan Pakdemirli'ye 'yangın' eleştirisi

CHP'li Polat, İzmir’de çıkan orman yangınlarını Meclis gündemine taşıdı. İzmir’de söndürme çalışmaları günlerce süren orman yangını hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi veren Polat, Pakdemirli’yi sert sözlerle eleştirdi.

Bakan Pakdemirli'ye 'yangın' eleştirisi

Polat “Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte orman yangınlarının artacağını ve geçici orman işçilerinin sayısının yangın söndürmede yetersiz kalacağını söyleyip Bakan Pakdemirli’yi daha önce uyardım. Uzun yıllardır, daha çok geçici orman işçileri eliyle yürütülen yangın önleme ve söndürme faaliyetleri, orman koruma için yürütülen çalışmalar çok büyük ölçüde işçiler eliyle sürdürülmektedir. 5 ay 29 gün olan geçici işçilerinin çalışma sürelerinin uzatılması gerektiğini defaatle söyleyip Bakanı uyardım. Ancak Bakan uyarılarımızı dikkate almadı ve bugün geldiğimiz nokta maalesef ortadadır. Yetersiz sayıda işçi ile ormanlarımızın korunması mümkün değildir. İzmir’de üç gün süren orman yangını ile 500 hektarlık alan kül oldu, yüzlerce hayvan telef oldu. Ciğerlerimiz yandı.” ifadelerinde bulundu.

“RANTA VE TALANA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ, İZMİR’İN DAĞLARINDA TEKRAR ÇİÇEKLER AÇACAK”

Polat “ İzmir’de meydana gelen orman yangınına zamanında müdahale edilmediği apaçık ortadadır. Yangın başladığı anda yeterli ekipman ve personel ile müdahale edilseydi yangının bilançosu bu kadar ağır olmayacaktı. Ormanlarımız ve ormanlar da yaşayan canlılar zarar görmeyecekti. Son yıllarda meydana gelen yangınları incelediğimizde hepsinin tek bir ortak noktası olduğunu görebiliyoruz. Tatil yörelerinde ve deniz kenarlarında ki ormanlık alanlarda çıkarılan yangınlar ile bu bölgelerde ki rantın önü açılıyor. Ormanlık alanlarda ağaç dikme çalışmaları yapılması yerine, beton dikme çalışmaları yapılıyor. Yanan ormanların soğutma işleminden sonra orman vasfının geri kazandırılması için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. İzmir’i betona, ranta ve talana teslim etmeyeceğiz. İzmir’in dağlarında tekrar çiçekler açacak.” dedi.

“BAKAN PAKDEMİRLİ GÖREVİNİN GETİRDİĞİ SORUMLULUKLARI YERİNE GETİREMİYORSA İSTİFA EDİP YABANCI FİRMALARA ‘DANIŞMANLIK’ YAPMAYA DEVAM EDEBİLİR”

Polat “Bakan Pakdemirli orman yangına müdahalede gecikmesiyle bir kere daha yetersizliğini bizlere gösterdi. Yunanistan’da çıkan yangın sonrasında ‘İzmir'de yangın söndürme uçakları bekletiliyor. Uçaklarımız ve helikopterlerimiz Yunanistan’a hareket etmek için hazır. Talep gelmesi halinde 45 dakika mesafedeyiz, anında müdahaleye hazırız’ şeklinde açıklama yapan Bakan, İzmir alevlere teslim olurken ‘THK’de 6 tane uçak var. 3’ünde motor yok, 3’ünün faal olduğu söyleniyor, birinin faal olmayacağını var saymak lazım. Sadece birinin yakıt almaya gittiğini düşünseniz, bir ring kurma durumu maalesef yok. Uçaklar istenen teknik seviyede değil, 1960 küsur model; uçmak isteyenler varsa buyursunlar uçsunlar.’ açıklamasında bulunuyor. Sayın Bakan bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Yabancı firmalara danışmanlık yapmaktan kendi ülkesinden ve görevinden kopuk bir Bakan ile karşı karşıyayız. Bakan Pakdemirli görevinin getirdiği sorumlukları yerine getiremiyorsa istifa edip yabancı firmalara danışmanlık yapmaya devam edebilir.” dedi. Polat soru önergesinde; Orman yangınlarını söndürmek amacıyla son beş yılda kiralan uçak ve helikopter sayısı kaçtır? Hangi firmalardan kiralanmıştır? Kiralama işlemine kadar bütçe ayrılmıştır? Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme faaliyetlerinde kullanılan uçak ve helikopter sayısı kaçtır? Çıkan orman yangınlarının kaçında bu uçak ve helikopterlerden yararlanılmıştır? Son beş yılda çıkan orman yangını sayısı kaçtır? Çıkan orman yangınları en çok hangi bölgelerde görülmektedir? Son beş yılda kaç hektar ormanlık alan yanmıştır? Yanan ormanlık alanlardan kaç dekarlık alan imara açılmıştır? sorularına yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER