Bakan Eroğlu açıkladı: İzmir'deki barajların...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajlardaki doluluk oranlarına ilişkin bilgi verdi

Bakan Eroğlu açıkladı: İzmir'deki barajların...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Osmaniye Valiliği'ni ziyaret ederek, Vali Ömer Faruk Coşkun'la bir süre görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Bakan Eroğlu, bir gazetecinin barajlardaki doluluk oranına ilişkin sorusu üzerine, şöyle konuştu: "Her ilde değişiyor ama bazı illerde doluluk yüzde 50 olursa tehlikeye varır ama bazı illerde de çok büyük barajlar, yüzde 20 dolu olsa bile onun bir sıkıntısı olmuyor. İçme suyu maksatlı barajlarda doluluk oranı yüzde 45. Bu son yağışların çok faydası oldu. Sulama maksatlı barajlarda yüzde 50'yi aştık. Düşüktü, yüzde 38'lerdeydi. Şu anda yüzde 51. Enerji maksatlı barajlarda da yüzde 50'yi yakaladık. Büyükşehirlerde barajların doluluk oranında bir sıkıntı yok. İstanbul'da şu anda yüzde 88 doluluk var. Bursa'da yüzde 99, İzmir'de yüzde 47, Ankara'da yüzde 20 ama problem yok. Özetle, geçen sene 44 yılın en büyük kuraklığını yaşadık ama çok sayıda baraj yaptığımız için, 525 baraj, bin gölet, suyu biriktirdiğimiz için o sudan istifade ettik."

"SON YAĞIŞLARIN ÇOK FAYDASI OLDU"

Marmara Bölgesi'ndeki barajların doluluk oranında artış olduğuna işaret eden Eroğlu, "Geçen seneye göre ise Türkiye genelinde artış var. Şu anda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Son yağışlar gerçekten faydalı oldu. Yağışlar bekleniyordu. Çiftçiler açısından da olumlu netice. Son yağışlarla barajlardaki su seviyesi bazı bölgelerde yüzde 2, bazı bölgelerde yüzde 5 arttı. Bu da önemli bir rakam. Yağışlar devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

SEL VE SU BASKINLARINA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI

Yaz yağışları konusunda vatandaşları da uyaran Bakan Eroğlu şöyle devam etti: "Yaz yağmurları şiddetli ve ani olur. Bu konuda vatandaşlarımız mutlaka dikkatli olmalıdır. Dere yataklarından uzaklaşmaları gerekir. Geçtiğimiz gün iki gencimiz dereden karşıya geçmek isterken yaşamını kaybetti. Sel sularından geçmek mümkün değil. Özellikle böyle durumlarda vatandaşlarımız dere kenarlarına yaklaşmasınlar.  Çok şiddetli akım vardır. Yarım için kurtarma ekibini beklesinler. Sel ve su baskınlarına karşı daha dikkatli olunmalı. Ayrıca yaz aylarında çocuklarda kanallara girmesin. Bu kanallarda da çok hızlı akım vardır. Kurtarmak mümkün değildir."

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER