Bakan açıkladı! Salda'ya Millet Bahçesi yapılacak mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde ihalesi gerçekleştirilen Salda Gölü'ne Millet Bahçesi Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan açıkladı! Salda'ya Millet Bahçesi yapılacak mı?

Sakarya'da Salda Gölü'ne dair açıklamalarda bulunan Murat Kurum, ihale sürecini başlattıklarını dile getirdi. Ayrıca Kurum, çevrede hiçbir yapılaşma olmayacağını da belirterek, "Salda hep güzel kalacak" mesajını verdi.

İşte Murat Kurum'un açıklamalarından satır başları..

- ''Salda'ya ilişkin millet bahçesi ihalemizin sürecini başlattık. Gündem olan millet bahçesi ile alakalı geçmişini ve ne yapmak istediğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum."

- "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 2023 şehirleri kapsamında yapacağımız her projeyi yaparken doğayı nasıl koruruz diye düşünerek hareket ediyoruz. 6 ay önce Burdur'umuza gittiğimizde Salda'yı ziyaret ettik.

ARAÇ GİRİŞİ YASAKLANACAK

- "Araçların kıyıya kadar girdiği çöplerin dağ oluşturduğunun tespitini yaptık. Bunun neticesinde araçlar kıyıya kadar gelip burada hem doğal güzelliklere zarar veriyorlardı gelenlerin doğal güzellikleri görmesine mani oluyorlardı."

- "Araçların buraya girmesini engelleyecek doğal ahşap bariyelerde koyduk. Bu alana araçlar giremiyor. Özel çevre koruma bölgesinde hiçbir yapılaşma olmayacak.''

SALDA GÖLÜ NEREDE?

Burdur‘un Yeşilova ilçe merkezine yaklaşık 4 km mesafede bulunan Salda Gölü, 44 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Yeşilova ilçesi, Doğanbaba ve Kayadibi köyleriyle çevrili olan Salda Gölü, 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin gölleri arasında yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER