Azmi engelleri aştı, İZTO'ya girdi!

İzmirli Psikolog İlknur Peder, “Hem engelli hem kız, okuyup da ne olacak” diyenlere inat, eğitimini tamamlayıp mesleğinde 10 yılı geride bıraktı. İzmir Ticaret Odası 31. Sağlık Grubu Komitesi Başkanı seçilen Peder, bugünlerde bir ilki gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyor

Azmi engelleri aştı, İZTO'ya girdi!

Doğuştan iki kolu ve bir bacağı olmayan İlknur Peder, engeli gerekçe gösterilerek ilkokula bile kaydı yapılmamasına rağmen, psikolog olma hayalini gerçekleştirdi. 18 yaşından sonra ilkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitiren, üniversitede de psikoloji bölümünden mezun olarak 10 yıldır başarıyla psikologluk yapan Peder, İzmir Ticaret Odası 31. Sağlık Grubu Komitesi Başkanı seçilerek de bir ilki başardı.

İLK ÖĞRETMENİ ANNESİ

İzmir'de yaşayan İlknur Peder, iki kolu ve bir bacağı olmadan dünyaya geldi. Peder, ilkokula başlayacağı yıl engelinden dolayı okula kaydının yapılamayacağı söylendi. Okumayı ve ayağıyla yazı yazmayı annesinin desteği ile evde öğrenen Peder, o yıllarda salondaki koltuğa hayali danışanlarını oturtup psikologculuk oynadı. 18 yaşından sonra ilkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan okuyan, ardından Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümünü bitirip psikolog olan Peder, salonda hayali danışanlarını oturttuğu koltukta şimdi gerçek danışanlarına terapi yapıyor. İzmir Ticaret Odası 31. Sağlık Grubu Komitesi Başkanı olmaktan gurur duyduğunu ifade eden İlknur Peder, "Sanırım birçok konuda farkındalıklara köprülerin kurulacağı yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Genellikle ticaret odalarında bugüne kadar sadece erkekler söz sahibi oldu. Hele de engelli bir kadını ticaret odası komitesinde bugüne kadar görmemiştik. Bizim sağlık komisyonumuz bu anlamda bir ilki gerçekleştirdi" dedi.

O KOLTUK ŞİMDİ OFİSİNDE

Engelli bir kadın olarak eğitim alması ve meslek sahibi olmasının pek de kolay olmadığını vurgulayan Peder, "Okul yetkilileri, 'Hem kız çocuğu, hem de engelli. Okuyup da ne yapacak?' dedikleri için eğitim hayatım başlamadan bitti ama pes etmedim" diye konuştu. Çocukken hep psikolog olma hayali kurduğunu dile getiren Peder, sözlerini şöyle sürdürdü: "Evde kendi kendime psikologculuk oynardım. Salondaki koltuğa hayali danışanlarımı oturtup terapi yapardım. Şimdi o koltuk ofisimde. Bir engelli olarak o kadar garip, anlamsız, yaralayıcı davranışlar görüyorsunuz ki bunları anlayıp başa çıkmak için güçlenmeniz lazım. Herhalde biraz da bunun için psikolojiyi seçtim."

"TAM DİYE BİR ŞEY YOK!"

Herkesin hayat içerisinde farklı farklı engellere sahip olduğunu söyleyen Peder, "Kimimizin etrafındaki insanlarla engelleri var, kimimizin ekonomik engelleri var, kimimizin sosyal, duygusal engelleri var. Çünkü hayatın sistemi böyle. Hep bir şeyler eksiktir. Tam diye bir şey yoktur, her şey ve herkes yarımdır. Bu açıdan baktığımızda hepimiz engelliyiz. Önce beyinlerimizden birbirimizle ilgili bariyerleri kaldırmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

KİTAP DA YAZDI

İlknur Peder'in mesleği gereği yaptığı seyahatlerde yaşadığı olayları anlatan bir de kitabı bulunuyor. 'Elim Sende' isimli kitabı hakkında konuşan Peder, "İşim gereği sıkça seyahat ediyorum. Bu seyahatler esnasında yeni insanlar tanıyor, yeni yerler görüyorsunuz. Bazen çok trajik, bazen de çok mizahi şeylerle karşılaşıyorum. 'Elim Sende' ile bu anı ve izlenimlerimi okurlarla paylaştım" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER