Askerlikte flaş gelişme ! askerlik kısalıyor mu ?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın önceki gün yaptığı "Bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır tartışmasını gündemden kaldıracağız" açıklamasının ardından, gözler 2-3 ay içerisinde bitirileceği kaydedilen yeni düzenlemeye çevrildi. Bakanlığın üzerinde çalıştığı taslağa göre, herkes 9 aylık tek tip askerlik yapacak.

Askerlikte flaş gelişme ! askerlik kısalıyor mu ?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirterek "Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor" ifadelerini kullanmıştı. Alınan bilgilere göre, 9 aylık tek tip askerliğin 3 ayı temel askerlik süresi ve zorunlu olurken, kalan 6 ay için ise bedel ödenebilecek.
Bu bedelin ne kadar olacağı her yıl yeniden belirlenecek.

MESLEĞE GÖRE TERCİH

Doktor, öğretmen, hakim ve sporcu gibi meslek sahiplerine, hangi dönemde askerlik yapacakları konusunda tercih hakkı getirilecek. Nitelikli mesleklere sahip olanlar, askerlik yaparken cephede değil, kendi meslek gruplarına uygun görevlerde süreyi tamamlayacak. Hangi meslek grubunun hangi şartlarda ve dönemlerde askerlik yapacağı konusunda, Milli Eğitim, Sağlık ve Adalet gibi bakanlıklardan alınan görüşler düzenlemeye rehber olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER