Akpınar'dan adaylık çıkışı: Tarihi bir oyla seçilirim

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Büyükşehir’e aday mısınız?’ sorusuna, “Aziz Kocaoğlu İzmir tarihinde 3 dönem yapıp tarihe geçtiyse beni Büyükşehir belediye başkanı adayı olarak gösterirlerse tarihe geçerim. Yüzde 60 alırım, tarihi bir oyla seçilirim” şeklinde cevap verdi.

Akpınar'dan adaylık çıkışı: Tarihi bir oyla seçilirim

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, bugün basın toplantısı düzenleyerek 4 yıllık çalışmalarını ve önümüzdeki döneme ait görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Zübeyde Hanım Nikah Evi üzerindeki Kent Restoran'da gerçekleştirilen toplantıda imaj ve hizmet film gösteriminin ardından konuşma yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, flaş açıklamalarda bulundu.

“TARİHİ BİR OY İLE SEÇİLİRİM”

Akpınar, “Büyükşehir’e aday mısınız?” sorusuna; “İzmir’de tarihi bir oy ile de seçilirim. Bundan da eminim. Aziz bey 2 dönem yapıp tarihe geçtiyse, o tarihe Hüseyin Mutlu Akpınar olarak da bir Anadolu çocuğu olarak geçerim.” dedi.

“ŞEFFAF VE HESAP VEREBİLEN BİR BELEDİYE BAŞKANIYIM”

Çalışmaları özetleyen görsel sunumun ardından detaylı açıklamalarda bulunan Akpınar; “Daha çok izlemediğiniz işlerimiz de var. Özellikle Karşıyaka Belediyesi olarak İzmir gazeteciler cemiyeti ile basın özgürlüğü ödülünü veren tek belediyeyiz. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde göreve geldiğimde şeffaf ve hesap verebilecek bir belediye başkanı olacağını söylemiştim. Bugün aradan geçen 4,5 yılın ardından sizlere bunu paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kentimize ve ülkemize dair sorumlulukları yerine getirdim. Hesap verme yükümlülüğünü, korkmadan çekinmeden kamu önüne çıkması gerekliliğini savunan bir belediye başkanıyım.” dedi.

“HALKIN BELEDİYESİNİ YARATTIK”

“Dünyanın gördüğü her büyük başarı bir hayaldir” sözünü alıntılayarak konuşmasına devam eden Akpınar; “Bize bu yola bir hayalle çıktık. Toplumun her kesimini kucaklayan bir belediye hayal ettik. Türkiye’ye rol model olan bir Karşıyaka hayal ettik. Ve başardık. Yola çıkarken daha konforlu ve mutlu insanların yaşadığı bir Karşıyaka düşündük. Karşıyakamızı kültür sanat ve sporda marka kent yaptık. Halkın belediyesini yarattık. Rutin işlerle yetinen, sokaktan ve hayattan uzak belediyecilik anlayışını reddettik. Aradan geçen zaman diliminde, 2 cumhurbaşkanlığı, 3 genel seçim, 1 referandum, 1 gerici yobaz darbe girişim ve OHAL kapsamında belediyecilik yapmaya çalışıyoruz. Her gün şehit haberleri ile yandık. Ne zaman bir organizasyonumuzu paylaşmaya karar verdik, o gün bir şehit haberi ile yıkıldık. O toplantılarımızı iptal ettik. Türkiye’de son 4 yıl öyle yaşandı ki, her gün yeni bir şey oldu. Sadece şehit değil, yurttaşlarımız a katledildi. Bugün Ankara garı katliamının da yıl dönümü. Ailelerine de sabır diliyorum.

Bu Türkiye’de huzur içerisine yaşayabilmemiz için barışa ihtiyacımız var. Terörün her türlüsüne kaşı çıkmak gibi bir görevimiz var.

Ekonomik krizden bahsetmeyeceğim. Çünkü bu 4 yıl içinde her gün yeni ekonomik paketler ile karşı karşıya kalarak görevimize devam etmeye çalıştık. OHAL ve Kanun Hükmünde Kararname ile 24 Haziran’dan sonra cumhurbaşkanlığı sistemi adı verilen idari değişiklikle tanıştık.” ifadelerini kullandı.

“KOLAY OLMAYAN BİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI SÜRECİ YAŞADIM”

“Hiç de kolay olmayan bir belediye başkanlığı süreci yaşadım.” diyen Akpınar; “Bu bir yakınma değil, durum tespitidir. 4,5 yıldan geriye baktığımda insan sevgimden, Türkiye Cumhuriyeti ve Karşıyaka sevgimden ödün vermedim. Karşıyaka, çeşitlik gerekçelerle ödüllendirildi ve bir çok yerel yönetimine esin kaynağı oldu. Karşıyaka belediyeciliği kente ve halka dokunan, hemşirelerini büyük bir imece etrafında toplayan ve hayaller emek ve cesaret ister sözünü kendine rehber edinen bir yerel yönetim anlayışıdır. Halkın vergilerini halk için harcadık. Satarak değil, üreterek kaynak oluşturduk. Hak yemeden adil ve şeffaf biçimde yerine getirdik. Bu ilkelerin hiç birinden ödün vermedim, bundan sonra da kimse benden ödün vermemi beklemesin” şeklinde konuştu.

“BİZDE BİLİRDİK SATIP BORÇLARIMIZI ÖDEMEYİ”

“Karşıyaka’nın paha biçilmez arazilerinde Türkiye’deki tek eğitim parkını açtık. Bizde bilirdik, o araziyi satıp borçlarımızı ödemeyi. Ama biz çocuklarımıza yatırım olsun istedik. “ diyen Akpınar; “Eğer bir toplum eğitime, çocukların gelişimine destek veremiyorsa, o çocuklara hiçbir şey veremezsiniz. Bilimden ve sanattan kopmadan yolumuza devam ediyoruz.

2017 yılında aralık ayında kanun hükmünde kararname ile 696 sayılı taşeron yasası ile beraber belediyelerde 1 yıldan fazla hüküm giymiş insanlar çalışamazlar dendi. 10 Ocak’ta Karşıyaka’dan taşeron işçiler yasasına itiraz ettik. Yine birçok belediye kurtulduk, işçi sayımızı azalttık derken, o insanların suça eğilimli olmaması için itiraz ettik. 10 sayfalık itirazı o dönemin bakanına gönderdik. Şimdi o kader mahkûmu insanlar ekmeklerini yemeye devam ediyorlar. Bu duruşla bugünlere geldik biz” dedi.

“4,5 YILI PIRIL PIRIL GEÇİRDİK”

Akpınar; “4,5 yılı lekesiz şaibesiz ve pırıl pırıl geçirdik. Daha büyük hizmetleri sunmaya da devam edeceğiz. Ben çok fazla konuşmadım 4,5 yıl içinde. Ama Mevlana’nın o düsturu ile dönüp yoluma devam ettim. Üreterek ve iş yaparak birçok şeyi başaracağımızın örneğini yaptıklarımız ile gösterdik” dedi.

Çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Akpınar, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Adaylık sorusunu yanıtlayan Akpınar; “Hayallerimin dışına çıktım. Bir ilçe belediyesinin yetki ve sorumlulukları ile yapacağı işlerin dışına çıktı. Ama bir otopark işini çözememenin mutsuzluğunu yaşıyorum. Buna rağmen her şeye rağmen Karşıyaka’nın en şanslı ilçelerden biri olduğunu söylemek isterim.

CHP içindeki iç karışıklık hep tartışıldı. Her seçim sonrasında merkez sağ partiler değil sosyal demokratlar karıştı. Beklenti yüksek olduğundan. Farklı talepler oluştu ama bu taleplerin yerel seçimlere giderken karşılanmasının doğru olmadığı görüldü.

Yerel seçim olmamış olsaydı aynı tartışma yaşanır mıydı hep düşünmüşümdür. Ve hep ben yaparım, en iyisi benim noktasında insanların beklentileri aklının önüne geçiyor. Kiminin yeni koltuk istemesi, kiminin koltuğunu sağlama almak istemesiyle bir karışıklık yaşandı. Özellikle Karşıyaka’da oy oranımızın korunduğunu görüyoruz. Ön seçim mi olur merkez yoklaması mı bunu MYK belirler. Ben siyasetin içinde doğmuş bir insanım. Aklına gelmeyen başına gelirse, doğrusunu yapmak için var gücünle çalışacaksın.

Belli kademelerde görev yapıp, belediye başkanı olan bir kardeşinizim. Ak Parti’de de bu böyledir. Ama CHP’de de daha çok bunu başarabilmenin çabası içindeyiz. Merkez yoklaması ön seçim.. Ben siyasetçiyim. Eğer ön seçim olacaksa, görev yapmak istiyorsam, kendi parti örgütümü ikna edeceğim. Merkez yoklaması ise, belediyemin bütçesi bu. Bu siyaseti tablo içinde belediye başkanlığı yaptım beni böyle değerlendirecekler. Beni görevlendirecek olan merkez yönetim kurulu üyeleridir. 2 dudak arasındaki demokrasiyi kabul etmek zorundasın. Ben adalete inanan bir insanım. Her şeyin yansız izlenmesini ve araştırılmasını istiyorum. Kulaktan dolma değil. Her şeyi ortaya koyacaklar.

İki dudağın arasında merkez yoklaması ile nasıl aday belirleniyorsa, görevden de alınıyorsun. İtiraz etme şansın yok. Mahkemeler kapalı. Kente değer katmanız iyi değerlendirecekler ve karar verecekler”

“AZİZ BEYE TAVSİYEM…”

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun aday olmama kararı ile ilgili değerlendirmede bulunan Akpınar;”Büyükşehir Belediye başkanı çok güzel bir davranış gösterdi. Bırakma alışkanlığı yoktur siyasetçilerde.

Aziz bey 3 dönem yaptı ve kendi özgür iradesiyle bıraktı. Ben siyaseti bırakamam benim aziz beye tavsiyem, siyaset bir yaşam biçimidir. Ben görevi bırakmam. Siyaseti bırakmam siyaseti yaparım.

Ben Aziz Bey’e bu siyaset nezaketinden ötürü teşekkür ediyorum. Kurumsal bir yapı sağladığı içinde teşekkür ederim, hayatında başarılar diliyorum” dedi.

“İZMİR’DE TARİHİ BİR OY İL SEÇİLİRİM”

“Büyükşehir'e aday mısınız?” sorusuna dikkatleri üzeride toplayacak bir yanıt veren Akpınar; “Çok güzel bir soru. Bu soruyu da bekliyordum. Ben 2014 yılında konak belediye başkan aday adaylığı için müracaat ettim. O süre içinde de, siyaset insanları birbirini karalaması değil farklılığı ortaya çıkararak halkı inandırarak ortaya çıkmasıdır. Bende o dönem konak belediye başkanlığı adayı oldum. 48saat tebrikleri kabul ettim. Karşıyaka belediye başkanı olarak da huzurlarınıza çıktım.

Karşıyaka olduğunda, rabbim bana sen ait olduğun yere gideceksin dedi. Beni o güç belediye başkanlığı koltuğuna oturttu bende eksiksiz görevimi yerine getirdim. Bana bu belediyeyi bilmez, Karşıyaka bilmez yönetemez dediler. Ama başlayınca bu adam nerden biliyormuş dediler. Ben kirazdaki Mehmet amcayı da Kınık’taki tenekeci Hakkı abiyi de metropolde yaşayan bir çok insana dokundu. Ben hayatımı bu kente adadım. İslamin şartı 5 altıncısı haddini bilmektir. Ben haddimi bilirim. İzmir’de daha iyi yapabileceğime inanıyorlarsa, o zaman aday gösterirler. Ben ne adayım derim ne kulise atarım bana bu görevi verirlerse, nasıl 8 ilçe kaybedildiyse sadece Karşıyaka 7 puan yükseldiyse bir İzmir rekoru kırıldıysam İzmir’de tarihi bir oy ile de seçilirim. Bundan da eminim. Yüzde 60 alırım. Aziz bey 2 dönem yapıp tarihe geçtiyse, o tarihe Hüseyin Mutlu Akpınar olarak da bir Anadolu çocuğu olarak geçerim” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER