AK Partili Şentop'tan AYM açıklaması

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı AK Partili Mustafa Şentop,  "AYM iptal kararı verirse, seçimin iptali söz konusu olmaz" dedi

AK Partili Şentop'tan AYM açıklaması

AK Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop açıklamalarda bulundu.

AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop NTV'de soruları yanıtladı.

Şentop'un açıklamaları şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi - "Bu sistem güçlü Meclis'i gerekteriyor. Kabinedeki birçok arkadaşımız güçlü Meclis için aday gösterildi. Yasama çalışmaları bütünüyle Meclis'te olacak. Şimdi yasamayı Meclis belirleyecek, daha önce hükümet belirliyordu. Aday listelerimizle de güçlü Meclis istediğimizi göstermiş olduk." 

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ

 "24 Haziran'dan sonra Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi diye yeni bir düzenleme olacak. Yeni sistemde KHK yok. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, KHK kadar güçlü değil. Kanunun üstünde değil. KHK ile düzenlenen bakanlık teşkilatlarının kaldırılması lazım. Seçimden sonra yetki kanunu bir nevi mıntıka, zemin temizliği için kullanılacak. Yetki kanunun kullanılacağı zaman dilimi 24 Haziran'a kadar. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ise, 24 Haziran'dan sonra kullanılacak. Yetki Kanunu önümüzdeki günlerde yürürlüğe girer."

AYM'NİN SEÇİMLE İLGİLİ KARARI

 - "Seçimi etkileyecek bir husus yok. Seçimde uygulanmasıyla ilgili düzenlemeler bunlar. AYM iptal kararı verirse, YSK bunu daha önceki tehamülleri ile uygulayacaktır. YSK, prensip kararlar alarak uygular. AYM'nin kararı ne olursa olsun seçimin iptali söz konusu olmaz."

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER