banner51

Afetten etkilenen çiftçinin borcu ertelenecek!

Afetten etkilenen çiftçinin borcu ertelenecek. Tarım Bakanlığı, afetlerden etkilenen çiftçinin düşük faizli zirai kredi borçlarının erteleneceğini açıkladı

Afetten etkilenen çiftçinin borcu ertelenecek!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ordu'daki sel felaketinden etkilenen çiftçilerin düşük faizli zirai kredi borçlarının, il ve ilçe müdürlüklerine müracaatları halinde erteleneceğini bildirdi. 

Pakdemirli,  yaptığı yazılı açıklamada, Ordu'nun Fatsa, Ünye, Çaybaşı, Perşembe ve İkizce ilçelerinde dün itibariyle meydana gelen sel, su baskını ve  fırtına afetleri neticesinde bazı bölgelerdeki tarım alanlarının etkilendiğini  belirtti. Pakdemirli, "Çaybaşı ilçesinde bir üreticimize ait tavuk işletmesinde  civcivlerin telef olduğu ve kümeste de maddi hasar meydana geldiği tespit  edilmiştir. Selin etkili olduğu alanlarda bazı üreticilerimize ait harman yerinde  bekletilen fındıklar ile dallardan dökülen fındıklar sel sularıyla taşınmıştır.  Birkaç üreticimize ait sebze seralarında da küçük çaplı etkilenmeler  görülmüştür." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, bakanlığa bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde görevli teknik  personelin, bölgede ön hasar tespit çalışmalarını yürüttüklerini belirterek,  meydana gelen afetlerin, tarımsigortaları kapsamında olduğunu, tespit edilecek  sigorta kapsamındaki hasarların, en kısa sürede tazmin edileceğini aktardı.

Tarımsal ürünlerde, tarım sigortası kapsamına girmeyen nedenlerden  dolayı meydana gelen kayıpların, "2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören  Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkındaki Kanun" kapsamında İl ve İlçe Hasar  Tespit Komisyonlarınca değerlendirileceğine vurgu yapan Pakdemirli, şunları  kaydetti:

"Afetlerden etkilenen çiftçilerimizin düşük faizli zirai kredi  borçları, il ve ilçe müdürlüklerimize müracaatları halinde 2018/10983 sayılı  Kararname kapsamında ertelenecektir. Bölgedeki gelişmeler hükümetimiz ve  bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bakan yardımcımız, valimiz,  il müdürümüz ve bütün teşkilat mensuplarımız olay mahallinde gerekli  incelemelerde bulunmaktadırlar. Yaraların sarılması için gereken her şey  yapılacaktır."

Pakdemirli, bu afetlerde can kaybı olmamasının tek tesellileri  olduğunu ifade ederek, afetten etkilenen üreticilerin her zaman yanlarında  olduklarını belirtti, geçmiş olsun dileklerini iletti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER