Abdülhamit Gül isim vermeden Müge Anlı'yı eleştirdi

Adalet Bakanı Gül, "Ayak ayak üstüne atarak 'Adalet Bakanı şunu tutuklasın bunu serbest bıraksın' gibi telkin verenlerin hukukta asla karşılığı yok. Kimsenin mahkemeleri etkilemeye yetkisi yok, bu kanunlarımızda suç" dedi.

Abdülhamit Gül isim vermeden Müge Anlı'yı eleştirdi

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bugün Çankaya’daki Türkiye Adalet Akademisi Uygulama Adliyesi’nin açılışı töreninde yaptığı konuşmada yargı bağımsızlığına yönelik sert mesajlar verdi.

Türkiye’de adaletin ancak bağımsız mahkemelerde tecelli ettiğini ifade eden Bakan Gül, “Kimsenin mahkemeleri etkilemeye, tesir altına almaya hakkı ve yetkisi yoktur” diyerek, şunları söyledi:

TRİBÜN AMİGOSU: Kimse toplum yargıçlığına heves etmesin. Kimse toplum yargıçlığına soyunmasın. Kimsenin mahkemeleri etkilemeye, tesir altına almaya hakkı ve yetkisi yoktur, bu kanunlarımızda suçtur. Böyle tahkir ve tahrip siyaseti içerisinde, adeta bir tribün amigosu gibi beğenmediği kararlar karşısında yargı mensuplarını hedef gösterme cüretini kimse kendinde bulmamalıdır.

Müge Anlı'dan 'Bir TV programcısı değildir savcı' diyen Abdulhamit Gül'e yanıt

FAİLE DEĞİL, FİİLE BAKAR: Milletimiz nezdinde adalet nezdinde adil kararın yerine geçebilecek hiçbir değer yoktur. Yargısal işleyişte, hakim ve savcı faile değil, fiile bakar. Ne söylendiğine değil, delile bakar. Dosyasında delil yok ise bunlar istediği kadar değerlendirilsin.

TEK İDEOLOJİMİZ ADALET: Asıl olan savcının, hakimin kendi dosyasına bu delillerin intikal etmesi ve buna göre karar vermesidir. Yargının ideolojisi yoktur. Yargının tek ideolojisi vardır o da adalettir, adaletin tecelli etmesidir. Hakim ve savcıların bağlı olduğu yer anayasadır kanunlardır.

BAKANIN CÜBBESİ YOK: Hakim ve savcılar, mahkemeler bağımsız ve tarafsızdır. Hiçbir mahkeme Adalet Bakanlığı'nın taşra teşkilatı değildir. Hiçbir mahkeme Adalet Bakanlığı'nın il müdürlüğü değildir. Adalet Bakanı'nın da bir cübbesi yoktur, asla olmayacaktır, olmamalıdır da.

VESAYET ÇAĞRILARI: Öyle ayak ayak üstüne atarak Adalet Bakanı şunu tutuklasın bunu serbest bıraksın gibi telkin verenlerin hukukta asla karşılığı yoktur. Bunlar adeta birer vesayet çağrılarıdır. Bunlar geçmişte çok görüldü. Ancak Türkiye'de işleyen bir hukuk sistemi vardır.

NE OLMUŞTU?

Şüpheli şekilde hayatını kaybeden Aleyna Çakır davasını tüm Türkiye konuşurken, olayı programına taşıyan ve aydınlatmaya çalışan Müge Anlı, hedef haline getirilmişti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün "Savcı, bir TV programcısı değildir. Varsa bir delilin arkadaş, onun yeri adliyedir, karakoldur" ifadelerini kullanmıştı.

Anlı bu sözlere, "Her fırsatta her mecrada anlattım. Bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Ne savcı, ne hakim, ne jandarma, ne de polisim. Sadece gazetecilik yapıyorum. Bunu yaparken de vicdanımın sesini dinliyorum. Programıma katılan mağdurların yada şüphelilerin ne dostu ne düşmanıyım" diye yanıt vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER