6000 Sayılı Kanun mağdurları çözüm bekliyor

TSK'da görev yaptıktan sonra yasadaki yaş sınırı nedeniyle sivil memurluğa geçirilip, sivil memur statüsünde emekli edilen ve kamuoyunda '6000 Sayılı Kanun Mağduru Uzman Çavuşlar' olarak isimlendirilen uzman erbaşlar, çözüm bekliyor. 

6000 Sayılı Kanun mağdurları çözüm bekliyor

25 yıl asker olarak görev yaptıktan sonra geçirildiği sivil memurlukta 3 ay çalışıp, emekli edilen Orhan Fikri Kaya, "Yıllarca terörle mücadele ettik. Ömrümüz vatan uğruna operasyonlarda geçti ama sonunda mağdur edildik. Bir an önce mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 1992 yılında 3269 Sayılı Kanun kapsamında uzman erbaş alımı yaptı. Yasada, 'Uzman erbaşlar, 45 yaşına kadar çalışabilir' maddesi yer aldı. O dönem göreve başlayan uzman erbaşların, 45 yaşına geldiklerinde görev süreleri doldu. Ancak emekli olmaya hak kazanamayanlar, çıkarılan 6000 Sayılı Kanun ile sivil memurluğa geçirildi.

Emeklilik için gerekli sürelerini burada tamamlayan uzman erbaşlar, sivil memur statüsünden emekli edildi. Sivil görevdeyken emekli olanlar, uzman erbaşlık haklarından yararlanamadı. 2016 yılında ise yasada düzenleme yapılarak, 'Uzman erbaşlar 45 yaşına kadar çalışabilir' maddesi 52 yaş olarak değiştirildi. Daha önce sivil memurluktan emekli edilen uzman erbaşlar ise bu yasadan faydalanamadı.

'BİZ BU VATAN İÇİN HİZMET ETTİK'

1992 yılında TSK'da göreve başlayan, 2013 yılında 45 yaşını doldurduğu için sivil memurluğa geçirilen Tüm Uzmanlar Federasyonu'na bağlı '6000 Sayılı Kanun Mağdurları Grubu Başkan Vekili, eski Uzman Çavuş Orhan Fikri Kaya, özlük haklarını kaybetmiş 3 bin uzman çavuştan biri olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"TSK'da 1992 yılında uzman erbaş alımı başladı. '45 yaşına kadar çalışabilir' maddesine göre 45 yaşına geldiğimizde emekli olmamıza birkaç ay kala sivil memurluğa geçirildik ve uzman erbaş özlük haklarımız elimizden alındı. TSK'da 1992'de göreve başladım. Yıllarca Şırnak'ta görev yaptım. Terörle mücadele kapsamında sayısız operasyonlara, çatışmalara katıldım. Başımın üzerinden sayısız kurşun geçti. Bununla ilgili psikolojik sorunlar da yaşadım. Doğu bölgesinde görev yaptım. Ömrüm böyle geçti. 2013 yılına kadar da Suriye sınırında, Karkamış'ta görev yaptım. 45 yaşını doldurduğum için, emekli olmama üç ay kala sivil memurluğa geçirildim. Uzman çavuşlukla ilişkim kesildi. Üç ay sivil memur olarak çalışıp, emekli edildim. 25 yıllık askerlik geçmişim silindi."

"Ömrümün en güzel dönemini uzman çavuş olarak geçirdim" diyen Kaya, "Biz mağdur edildik, haksızlığa uğradık. 2016 yılında TBMM, bu hatanın farkına vardı ve daha fazla mağduriyet yaşanmaması için 45 yaş 52 yaşa yükseltildi. Ancak yasadan önce mağdur edilen uzman erbaşlar bu yasaya dahil edilmedi. Aynı dönemde göreve başlayan iki uzman erbaş aynı görevi yapıyor, aynı çatışmalara giriyor. Emekli olmaya gelince, 'biri iki ay önce göreve başladı' diye uzman erbaş olarak emekli oluyor. Diğeri ise sivil memurluğa gönderilip,  haksızlığa uğruyor. Hiçbir haktan yararlanamıyoruz. Siyasi liderlere seslenmek istiyorum; Biz bu vatan için hizmet ettik. Biz bu hizmetlerimizin karşılığını istiyoruz. Uzman erbaş özlük haklarımızı istiyoruz. Yıllarca görev yapıp, üç aylık vasıfsız memur olarak emekli edildik. Bu bize yapılmış çok büyük bir haksızlık ve aynı zamanda cezadır." 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hikmet yiğit
Hikmet yiğit - 5 ay Önce

BİZLER HAYATA KÜSTÜRÜLDÜK.
Sayın kıymetli Cumhurbaşkanımız.
Canlı yayında,
"VATANDAŞI KÜSTÜREN BENİ KÜSTÜRÜR."
Dediniz.
Bizler bu vatan için canlarımızı ortaya koyduğumuz kucağımızda arkadaşlarımızı şehit verdiğimiz 24 yıldan fazla görev yaptığımız, uzman erbaş Kimliğimizi,6000 sayılı kanun ve 45 yaşımız Sebebiyle,bir kaç ay sivil memurluk'la ve sivil memur emeklisi ederek, bizi hayata küstürdünüz.
Oysa bizleri uzman erbaş emeklisi ederek hayata bağlaya bilirsiniz.

Hikmet yiğit
Hikmet yiğit - 5 ay Önce

ALLAH AŞKINA SESİMİZİ DUYUN VE DUYURUN LÜTFEN

Hikmet yiğit
Hikmet yiğit - 5 ay Önce

18.03.1986 tarihli,3269 sayılı kanunun 5. Maddesince, Uzman erbaşlar 45 yaşına kadar sözleşmeli olarak çalıştırılıyordu.
19.06.2010 tarihinde,6000 sayılı kanunun 26. Maddesince, MSB bünyesindeki kamu kurum ve kuruluşlarında emeklilik gününü dolduruncaya kadar istihdam edilirler.
Kanunu çıkarıldı.
29.10.2016 tarihinde,676 sayılı kanun hükmünde kararname ile, Uzman erbaş'ların emeklilikte yaşadığı hak kaybı 45 yaş'tan 52 ye çıkarılmıştır.
2010 ila 2016 yılları arasında,45 yaş Sebebiyle Uzman erbaş'tan sivil memurluğa zorlanan emekliler HAK kaybına uğratılmıştır.
Uzman erbaş görev yaşı 52 oldu.
Bundan yararlandırılmadık.
Devlet memurları görev yaşı 60 , bundanda yararlandırılmadık.
Oysa devlet memurları kanununun 92. maddesinde kadınlar 58 yaşına, erkekler ise 60 yaşına kadar çalışabilirler.
İbaresi olmasına rağmen,bize sorulmadan zorla (RESEN)
emekli edildik.
6000 sayılı Kanunun 26’ncı maddesinin (b) fıkrasında: “…Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (Jandarma Genel Komutan

Hikmet yiğit
Hikmet yiğit - 5 ay Önce

@tcbestepe
@RT_Erdogan
@iletisim
@fahrettinaltun
ALLAH AŞKINA SESİMİZİ DUYUN LÜTFEN

BÜLENT YILMAZ
BÜLENT YILMAZ - 2 ay Önce

Hükümetimizin durumuzu düzeltmesini istiyorum

Mertali
Mertali - 4 gün Önce

Sayın kıymetli Cumhurbaşkanımız.
Canlı yayında,
"VATANDAŞI KÜSTÜREN BENİ KÜSTÜRÜR."
Dediniz.
Bizler bu vatan için canlarımızı ortaya koyduğumuz kucağımızda arkadaşlarımızı şehit verdiğimiz 24 yıldan fazla görev yaptığımız, uzman erbaş Kimliğimizi,6000 sayılı kanun ve 45 yaşımız Sebebiyle,bir kaç ay sivil memurluk'la ve sivil memur emeklisi edildik

SIRADAKİ HABER