40 kontenjanlı projeye, bin 800 kişi başvurdu

EGE İhracatçı Birlikleri, dış ticaret uzmanı ve üretim, kalite mühendislerinin mesleki bilgilerini, ihracatçı firmaların ihtiyaçları doğrultusunda güncellemeleri amacıyla 'Uzman mesleki personel yetiştirme ve istihdam sağlama' projesini hayata geçirdi.

40 kontenjanlı projeye, bin 800 kişi başvurdu

'Uzman mesleki personel yetiştirme ve istihdam sağlama' projesinin 40 kişilik kontenjanı olan eğitim programına bin 800 kişi başvurdu. Projeyi, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ile yürüttüklerini dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi,  başvurular arasından ihracatçı firmaların belirttikleri kriterler doğrultusunda seçilen, 40 dış ticaret uzmanı ve üretim-kalite mühendisinin toplamda 2 ay sürecek eğitim programına başladıklarını kaydetti.

İş hayatına yeni atılmış gençlerin sektörün gerektirdiği operasyonel ve teknik yetkinlikle donatılmasının çok elzem olduğunun altını çizen Eskinazi, "Katma değerli ürün üretimi için üretim-kalite mühendislerinin dünyadaki teknolojik gelişmeleri biliyor ve uyguluyor olmaları gerekiyor. Dış ticaret uzmanlarının ise, katma değerli üretilen ürünleri hak ettiği değerde pazarlamaları şart. Bu zincirin bozulmaması adına, bu iki meslek grubunun firmalarda yapılan işe ilişkin bilgilerini arttırmalarına ve uygulamaları görmelerine yarayacak periyodik işbaşı mentorluk görüşmeleri de eğitim programında yer alıyor" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER