'24 Haziran' süreci, bugün başladı...

YSK’nın, açıkladığı seçim takvimi kapsamında seçim süreci bugün başladı

'24 Haziran' süreci, bugün başladı...

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırladığı takvim kapsamında seçim sürecinin bugün ilk günü.

100 BİN İMZA 4-9 MAYIS'A KADAR TOPLANACAK

YSK’nın, açıkladığı seçim takvimi kapsamında seçimin başlangıcı 30 Nisan 2018 olarak belirlendi. Takvime göre cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular 1 Mayıs’ta başlayacak, seçmenler tarafından aday gösterilenler için gerekli 100 bin imzanın 4-9 Mayıs tarihlerinde toplanması gerekecek. Seçmenler bu süre içinde ilçe seçim kurullarına imza verecek.

BAĞIMSIZ VEKİLLİK İÇİN SON GÜN 21 MAYIS

Siyasi partiler, cumhurbaşkanı adaylığı başvurularını 5 Mayıs saat 17.00’ye kadar yapabilecek. İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin genel başkanlarının imzalarını içeren ittifak protokolünün YSK’ya teslim edilmesinin son günü 6 Mayıs olacak. Cumhurbaşkanı geçici aday listesi 10 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak ve itiraz süresi başlayacak. İtirazlar, 11 Mayıs saat 17.00’ye kadar yapılabilecek. YSK, itirazları 12 Mayıs’ta karara bağlayacak. 13 Mayıs’ta ise Cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak ve Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak. Siyasi parti genel merkezlerinin seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listeleri, YSK’ya 21 Mayıs’ta en geç saat 17.00’ye kadar verilecek. Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına yapılacak başvurunun son günü 21 Mayıs olacak.

LİSTE ASKIYA ÇIKIYOR

2 Mayıs: Muhtarlık bölgesi askı listeleri saat 08.00’de askıya çıkarılacak.

22 Mayıs: Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurt dışı seçmenlerin oy kullanacakları tarih aralığı ve yer bilgileri YSK’nın internet sitesinde ilan edilecek.

30 Mayıs: Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak.

7 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.

19 Haziran: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

24 Haziran: Oy verme günü.

8 Temmuz: İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu (yüzde 50+1)sağlanmadığı takdirde ikinci tur oylama yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER