2023'e kadar kademeli olarak azaltılacak

Tuz tüketimini azaltmak için harekete geçen Sağlık Bakanlığı, ambalajlı gıda ve içecekler için, "tuz azaltma rehberi" hazırladı. Buna göre 19 kategoride yer alan ambalajlı yiyecek ve içeceklerdeki tuz oranı 2023'e kadar kademeli olarak azaltılacak.

2023'e kadar kademeli olarak azaltılacak

Sağlık Bakanlığı, tuzu azaltmak için harekete geçen Sağlık Bakanlığı şimdi de paketli ürünlerdeki tuz oranlarına el attı. Hazırlanan tuz azaltma rehberi ile 19 kategoride ambalajlı yiyecek ve içeceklerde tuz azaltılacak.

Bakanlık Ekim ayında, ambalajlı gıda, hazır gıda üreticileriyle tuz azaltma protokolü imzalamıştı. O protokole göre ambalajlı gıdada tuz azaltma rehberi hazırladı ve rehber sektöre dağıtıldı.

 PEKİ HANGİ YİYECEKLERDE TUZ SINIRLAMASINA GİDİLECEK? 

Ekmek 
Peynir 
Zeytin 
Baharat 
Hazır çorba 
Et 
Tuzlu- soslu kuruyemişler 
Hazır turşular 
Cipsler 
Bisküviler,kekler, krakerler 
Süt ürünleri, yağlar ve margarinler 
Makarnalar ve erişteler 
Hazır öğünler 
Kahvaltılık gevrekler 
Balık ürünleri 
Soslar 
Çeşniler 
Kümes ürünleri

Tuzu azaltılacak yiyecekler arasındaki listede zeytin, kuruyemiş, turşu, cips, hazır köfte, börek gibi yiyecekler başı çekiyor.

Sağlık Bakanlığı da tuz azaltma çalışmaları kapsamında başarılı örnekler hazırlanacak ve internet sayfasından kamuouyuna duyuracak. 
Rehbere göre, ambalajlı gıda ve içeceklerde tuz oranı 2023'e kadar kademeli olarak azaltılacak.

2018 itibarıyla tuz oranı yüzde 22 azaltılan kırmızı pul biberle ilgili de Bakanlık, 2023'e kadar bu oranın dahada azaltılmasını ve hiç tuz katılmamasını sağlayacak.

Türkiye'de günlük kişi başı tuz tüketimi 9.9 gram, bu oranın Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyesi olan 5 gramın altına düşürülmesi hedefleniyor.

YORUM EKLE

banner47