Garip bir İzmir atışması!..

İşi gücü bıraktık; incir çekirdeğini dahi doldurmayacak kadar önemsiz bir meseleyi; neredeyse göz-kaş yaracak kadar ileri gidip; kentin, ülkenin asıl gündemlerini bırakıp, saçmalıkla uğraşıyoruz.

Neymiş?

İzmir'deki tarihi Pasaport İskelesi'nin adı değiştirilmiş!..

Ne konmuş?

Agamemnon!..

Kimdir bu Agamemnon?

Yunan mitolojisinde Miken Kralı, Sparta Kralı Menelaos'un büyük kardeşi, orduları Truva (Troya) savaşına götüren kumandan. Atreus ve Aerope'nin oğludur.

Agamemnon, aynı zamanda İzmir Balçova kaplıcalarının da resmi adıdır.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Veliliği'nin resmi internet sitelerinde de yer alır.

*

İyi de Truva Savaşı komutanının İzmir ile ilgisi nereden geliyor;

Ya da tarihi Balçova kaplıcalarının adı niçin Agamemnon olarak konulmuş?

*

Balçova kaplıcaları, dünyanın ilk hastanesi unvanına sahiptir.

Truva'yı yakıp yıktıktan sonra hızını alamayıp Bergama'daki bazı kavimlerle de savaşan Agamemnon'nun yaralı askerleri burada tedavi edilmiş ve ünü Osmanlılara değin sürmüştür.

*

Olay şu:

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, 2017 yılında kentin turistik ilçesi Urla'ya deniz yoluyla toplu ulaşım sağlanması amacıyla yaptırılan yüzer iskeleye Balçova Kaplıcaları'nın adı olan Agamemnon ismi verilir.

Bugün AK Parti'nin tartışmaya konu ettiği Agamemnon Yüzer İskelesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın da izniyle 2017 yılında hizmete girer.

Bu yüzer iskele, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Alsancak Pasaport Vapur İskelesi'nde başlattığı tadilat çalışmaları nedeniyle 29 Ekim'de Urla'dan geçici olarak getirilir, körfez içi sefer yapan İZDENİZ yolcu gemilerinin yanaşabilmesi için mevcut iskelenin yakınına bağlanır.

İskele tadilat çalışmalarının tamamlanmasının ardından tekrar Urla'ya götürülecek ve aynı isimle hizmet vermeye devam edecektir.

*

Ve kimse o, bir aklı evvel, araştırıp sormadan "Eyvahlar olsun, Başkan Kadifekale pazarına Yunan adı Pagos'u verdi, şimdi de Pasaport İskelesi'nin adını değiştirdi, yine Yunanlı bir adamın adını verdi" diye feryat edince; iskelenin taşıdığı isim nedeniyle komik ve suni bir İzmir gündemi oluştu.

Suçlamaların hedefinde oklar Başkan Tunç Soyer'e yöneldi.

Oysa; (bu tabiri kullandığım için af ola); "adamın, yani Başkanın iskelenin adıyla hiçbir ilgisi yok iken, "yargılanmadan infaz" edilmeye kalkışıldı.

*

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, "Yalan Rüzgarı" başlıklı açıklaması çok sert oldu:

Yalan 1: Tarihi Pasaport İskelesi'nin adı değişmemiştir, asla değişmeyecektir.

*

Yalan 2: Pasaport iskelesi tadilata alındığından, gemilerin yanaşması için Urla'dan geçici olarak getirilen 'Agamemnon' isimli yüzer iskele 2017 yılında yaptırılmıştır. Tunç Soyer'in iskelenin yapımıyla da adıyla da bir ilgisi yoktur.

*

Yalan 3: Birkaç gün sonra Urla'daki yerine dönecek olan yüzer iskele adı, Balçova'da hizmet veren Tarihi Agamemnon Kaplıcalarına ithafen turistik amaçla verilmiştir.

*

Şimdi bu saçma sapan-komik tartışmayı başlatan, yapan ve ısrarla sürdüren ve gazete-internet haber siteleri ve sosyal medya da tartışıp, çok önemliymiş gibi koskoca ve saygınlığı asla tartışılmayacak olan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ne taşıyanlara bir iki kelam etmek istiyorum:

Beyler; Agamemnon ismini acaba ilk kez mi duydunuz ya da duyuyorsunuz?

Seçim öncesi Sayın Binali Yıldırım bu Agememnon Kaplıcaları yerleşkesinde yer alan Kaya Otel'deki toplantılarına sizler de katılmanız mı?

Kapıdan girerken koskoca tabelayı hiç mi görmediniz?

İzmir'e gelen Bakanları ziyaret için Agamemnon'un önünde hiç mi bekleşmediniz?

İzmir'in ta antik kentten buyana bilmiyorsanız, tarihini lütfen üşenmeyip okur musunuz!..

Tavsiyem; bu kentin de yerel yönetim iktidarına (CHP'ye) karşı siyasilerin muhalefet yapma hakkı var.

Yapılmalı da...

Ama muhalefetin dozu, kentin yararına sorunlar, bilgi ve gerçek üzerine yapılmalıdır.

Aksi mavra olur ki; İzmirli'nin karnı "mavralara" karşı toktur...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Samim Sivri
Samim Sivri - 6 gün Önce

Ne yorum yapayım Hamdi sen herşeyi yazmışsın sadece

Nail yavuz
Nail yavuz - 3 gün Önce

Izmire SMIRNA adini bile Tunc Soyer koydu derler bunlar