GAPS Diyeti ile iyileşmek mümkün

Sevgili okurlar yine yeniden merhaba;

Sağlıklı yaşamak sağlıklı kalmak için daha çok çaba harcamamız gerekiyor biliyorsunuz değil mi?

Tıp ve teknoloji ne kadar ilerlemiş olsa da, kronik ve inflamatuar hastalıkları hatta kanseri önleme ve oto immün hastalıkları azaltmada ilerleme kaydedemedik. Hatta azalma kaydetmek yerine ivmeli oranda artışlar yaşıyoruz ve gelecek 20 yıl için öngörüler hiç de parlak değil. Neden biliyor musunuz ? Çünkü Sağlıklı ve kaliteli yaşamıyoruz. Doğru ve doğal beslenmiyoruz, ikinci beynimiz bağırsaklarımızı önemsemedik, mitokondrilerimizi yok saydık, bedenimizin toksik yükünü arttırdık,

Fiziksel aktiviteyi azalttık, psikolojik ve fiziksel stresi yönetemedik

Fonksiyonel beslenmeyle tanıştığımdan bu yana sizlere “Bağırsağımızı anlar, tanır ve doğru beslersek pek çok hastalık riskinden kurtulabilir, hem sağlıklı hem de uzun ömürlü olabiliriz.” desem ne düşünürsünüz? Gelin bugün bağırsak sağlığımız için önerilen GAPS DİYETİNİ ve bu diyetle bağırsak duvarımızı sağlam ve sağlıklı hale getirerek pek çok fiziksel rahatsızlık tıbbi ve psikiyatrik hastalıktan korunabileceğimizi ve bunun yönetiminin kendi elimizde olduğunu konuşalım.

Geçirgen Bağırsak

Bugün pek çok hastalığın altında geçirgen bağırsak sendromu yatar. Bağırsak epitel dokusundaki bu hasar ve geçirgenlik yüzünden toksinler sindirilmemiş besinler zararlı kimyasallar mantarlar patojen bakteriler ağır metaller kan dolaşımına girerek hücrelerimize zarar verirler. Neredeyse pek çok hastalık için başlangıç odağı aslında tam da burasıdır.

Amacımız bağırsaklarımız için doğru beslenme şeklini hayatımıza katıp bağırsak duvarını onarıp içeride dost bakterilerimizin dengesini sağlayarak sindirim sistemimizin daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktır. Bunu sağlayacak olan beslenme modeline de GAPS DİYETİ denir.

Gaps diyeti ile hangi hastalıklar iyileştirilebilir?

Gluten intolerasyonu, çölyak, laktoz intolerasyonu, alerji, anemi, diyabet, egzema, sedef, romatoid artirit, kronik dejeneratif hastalıklar, migren, reflü, kabızlık ishal, gaz şişkinlik, multıpleskleroz , haşimoto tiroidi, depresyon, anksiyete, otizm, dikkat eksikliği, bipolar bozukluk ve eklem hastalıkları.

Gaps diyeti nedir ve nasıl uygulanır?

Gaps diyetinde patojen bakterileri ve mantarları besleyen nörotoksin üreten yiyecekler, ilaçlar, hazır ürünler ve işlenmiş gıdalar ile süt, şeker ve basit tüm karbonhidratlar tamamen yasaklanır. Fermante yiyecekler, probiyotik bakteriler, amino asitler, sağlıklı yağ asitleri, vitaminler ve minerallerle dolu faydalı besinler içeren bir beslenme düzeni oluşturulur. Bütün gıdalar taze alınmalıdır, evde hazırlanmalıdır ve doğadaki hallerine en yakın şekilde kullanılmalıdır. Mutlaka aç kalma süreleri uzun tutulmalıdır.

Gaps diyetinde önerilmeyen besinler

Buğday, çavdar, yulaf, pirinç, mısır, bulgur, makarna, patates, şeker, şekerli ürünler ve tatlandırıcılar, hazır meyve suları, asitli gazlı içecekler, unlu tüm gıdalar, soya fasulyesi ve tüm soyalı ürünler, nohut, bakla ve maş fasulyesi, Süt, süt içeren ve içeriğinde laktoz yazan her türlü ürün, hazır yoğurt, krema, hazır ayran, işlenmiş, katkı ,boya, koruyucu içeren her türlü besin, genetiği ile oynanmış her türlü yiyecek içecek.

Gaps diyetinde önerilen besinler:

Evde yapılmış yoğurt, kefir, kaymak, fermante ve olgunlaştırılmış peynirler, yumurta, kuzu eti, dana eti, balık, sakatat, et ürünlerinin yağı, tereyağı, sızma zeytinyağı, çörekotu yağı, üzüm çekirdeği yağı, keten tohumu yağı, pancar, brokoli, enginar, kuşkonmaz, lahana, kereviz, karnabahar, havuç, salatalık, yeşil fasulye, kabak, patlıcan, karalahana, marul, soğan, sarımsak, maydanoz, dereotu, tere, roka, biber, turp, ıspanak, semizotu, domates, balkabağı, şalgam, limon, avokado, kuru fasulye, mercimek, kurubörülce, ceviz, badem, fındık, kaju, fıstık, kabak çekirdeği, sirke, ev yapımı turşu, muz hariç tüm meyveler, sebze suları, bitki çayları, zencefil, zerdeçal ve tüm baharatlar.

Beslenme şeklimizle bağırsaklarımızı tedavi ederek pek çok hastalıktan kurtulmak ve daha önemlisi hasta olmadan yaşam sürmek elimizde. İkinci beyninizi sevin, sağlıklı ve mutlu kalın.

YORUM EKLE