Ekrem Oran'ın ceviz yemesi lazım!

CHP Çeşme Belediye Başkan Adayı Ekrem Oran geçen gün turizmcilerle bir araya gelmiş ve tam deyimiyle atmış, tutmuş.

Konuşmasında öyle bir cümle kurmuş ki; cevap vermezsem yıllardır Uluslararası Çeşme Festivali’ne emek vermiş insanlara yapılan büyük haksızlığa ben de katılmış olurum.

Oran, Ahmet San ile 1984 yılında Çeşme Festivali’nin başladığını söyleyerek şöyle devam ediyor. “1992’de, Çeşme Vakfı kapatıldı ve Çeşme Festivali sona erdi.”

Evet, Uluslararası Çeşme Festivali Ahmet San ile başlamıştır, ama onunla birlikte bitmemiştir. Gelin önce 1983 yılından beri bu işlerin içinde etkin görev alan bir kişi olarak size doğruları anlatayım.

1984 yılından önce, 1983 yılında zamanın Güney Deniz Saha Komutanı Işık Birsen, Çeşme’de “Su Sporları ve Deniz Şenliği’ni” başlattı. Arkasından müzik yarışması fikri ortaya çıktı ve 1984 yılında Çeşme Deniz Şenlikleri ve Uluslararası Şarkı Yarışması olarak Çeşme Festivali devreye girdi.

Buradan Ekrem Oran’a soruyorum. Çeşme Festivali’ni bir tek Ahmet San mı gerçekleştirmiştir?

Bu işlerin kurucusu ve fikir babası Işık Birsen Paşa’nın ismini nasıl yok kabul edersin?

O zamanki Çeşme Belediye Başkanı Nuri Ertan’ın destekleri olmasaydı Ahmet San ile birlikte Çeşme’de bu işi yapabilir miydiniz? Gerçi sen o zamanlar bir çömezdin.

Gelelim daha sonra bu festivale tüm katkısını sağlayan ve seni siyasete sokan Faik Tütüncüoğlu’nun ismini anmak çok mu zoruna gitti?

Daha bitmedi. Birkaç yıl aradan sonra bu festivali yeniden canlandıran EGE TV’nin sahibi Cem Bakioğlu’nu nasıl unutursun?

Çeşme Festivali senin söylediğin, 'bitti' dediğin tarihten itibaren benim başkanlığımda Cem Bakioğlu ve Faik Tütüncüoğlu’nın desteği ile 9 kez daha yapıldı.

Anlayacağın, anlamak istediğini pek zannetmiyorum ama Uluslararası Çeşme Festivali 1992 yılında bitmedi.

Tam 9 kez daha yapıldı ve EGE TV başta olmak üzere ulusal televizyonlar dâhil 3 gün Çeşme’den canlı yayınlar yapılarak Çeşme’nin adı tüm dünyaya duyuruldu.

Ekrem Oran sana bir sorum var; Nuri Ertan ve Faik Tütüncüoğlu’na bir sor bakalım Ahmet San’ın içinde olduğu festivalleri neden sonlandırdılar? Sana bir anlatsınlar, tabii seni muhatap kabul ederlerse...

Ekrem Oran şimdi bu festivale maddi manevi emeği geçmiş olan beni bir kenara koy.

Nuri Ertan, Faik Tütüncüoğlu ve Cem Bakioğlu’nun ve hatta şimdi MHP’den Çeşme Belediye Başkanlığına adaylığını koyan Mustafa Cenger isimlerini hatırlayamadıysan buna unutkanlık derler ki bu çok kötü bir hastalıktır, ön tedbir olarak ceviz yemeye başla.

Yok, bilerek Çeşme’nin bu simge isimlerini atlayıp saymadıysan o zaman da çok büyük nankörlük yapmış olursun ki Çeşmeli de bunu kesinlikle affetmez.

İŞTE ÇEŞME FESTİVALİ'NİN ORAN'IN SÖYLEDİĞİ TARİHTEN SONRA DEVAM ETTİĞİNİ GÖSTEREN BİR AFİŞ

VE ALİ EYÜBOĞLU'NUN 2010 YILINDA YAZDIĞI BİR YAZININ İLGİLİ BÖLÜMÜ...

YORUM EKLE

banner47