Ekonominin Umut Yılı: 2016

BEN HABER GAZETESİ 39.SAYI
 
 
2016 için bahisler açıldı: Hindistan %7,5, Çin %6,5, Latinler %2,5, Türkiye %3’lük bir büyüme öngörüsüyle başladı. Tabiidir ki bunların da birtakım verilere dayanması söz konusu. Avrupa durgun. Petrol üreten ülkeler yavaşladı. Libya ve İran’ın üretici olarak piyasaya girmesi, mevcut fiyatların 30 dolar seviyesinde kalmasına da engel olabilir. 
 
Dünya ticareti yavaşlıyor. Herkes bu yavaşlamanın olumsuz sonuçları üzerine konuşuyor. Ancak bir gerçek var ki ticaret yön değiştiriyor, el değiştiriyor. Batı ve ABD merkezli ticaret başta Çin ve Hindistan olmak üzere doğuya doğru kaymaktadır. Türkiye bu ticaret yollarının ortasındadır. İhracat 140-160 milyar dolar bandına sıkışmıştır. Oysa doymuş iç piyasadan çıkıp yeni dış pazarlara açılmak, değer zincirinde yüksek katma değerli ürünler üretebilmenin ve bunu satabilmenin bir yolu bulunmalıdır.
 
G20 Antalya Zirvesi’nde ticaret konuşuldu ancak ticareti kısıtlayan unsurlar, önündeki güvenlik engelleri daha çok konuşuldu. Çevremizde, Türkiye’nin karayolu mesafesinde Irak, Rusya, IŞİD ve diğer güvenlik konuları ise “cambaza bak” kabilinden yer aldı. Son 30 yılın dünya ticareti verilerine bakıldığında; ilk 20 yıl %7, sonraki 10 yıl da yaklaşık %3’lük bir büyümeden söz edilebilir. Bu büyüme büyük oranda doğu eksenli bir büyümedir. Avrupa ticaret verileri 2008 krizi sonrası gerilemiştir.
 
Avrupa Birliği ile yeniden bahar havası başladı. Açılan 17. Fasıl “Ekonomik ve Parasal Birlik” konularını kapsamaktadır. Özellikle fiyat istikrarı konusu birlik ortalamasını yükseltmesi açısından önemlidir. Türkiye isteklidir. AB yeniden çıpa olmaya devam edecek gibidir. Kamu göstergeleri açısından sorun olmamakla birlikte özellikle ödemeler dengesi ile başlayan cari açık sorunu ciddiye alınmalıdır. 
 
Neredeyse bir yıldır beklenen FED’in faiz açıklaması gelmiş, TCMB de bu artışı ihtiyatla karşılamıştır. Faizde “bekle gör” yanlısı bir tutum sergilenmektedir. Döviz de makul seviyelerdedir. Türkiye’nin 2016 gündemi “nitelikli alt yapı ve nitelikli ürün” odaklıdır. Ürün ve üretim kadar sevkiyat/ lojistik önemini koruyacaktır.
YORUM EKLE