banner51

Ekonomide Bahar Rüzgarı

BEN HABER GAZETESİ 42.SAYI
 
Bütün dünya gidişattan şikayetçi. Her ülke mevcut olumsuzluktan payına düşeni alıyor. Petrol fiyatlarına bakınca işler düzeliyor mu fikri ortaya çıktı. Fiyatlar 1998’de 12 dolardan, 2008 yılında 140 dolar ile zirveye dayanmışken, şimdilerde 30 dolar seviyelerindedir. Bu verilere bakıldığı zaman dış ticaret verilerinde iyileşme olması beklenmektedir. 2015’te, Türkiye ithalat verilerinde 2014 yılına göre yaklaşık 17 milyar dolar civarında bir artı değer oluşmuştur. Ekonomi için can suyu niteliğindeki bu değer cari açık değerlerinde iyileşme olarak görülmektedir. 
 
Enflasyon değerlerinde bir dalgalanma olsa dahi çift haneli rakamlar devri görülmemektedir. Her ne kadar Merkez Bankası için 2013 yılına göre, “bir miktar güvensizlik” içerse de birinci çeyrek için öngörüleri, beklenti anketleri hatta sanayi endeksleri dahi finans piyasaları için olumlu göstergeler içermektedir. Özü itibariyle Merkez Bankasının duruşu “güven” arz etmektedir. 
 
Ekonomi Ateşi Sürecek
 
Siyasi kesimin yeni bir olumsuz duruma fırsat vermeyeceği görüldüğü için ekonomi için en büyük dengesizlik unsuru olan istikrarsızlık beklenmemektedir. Ekonomideki olumsuzluğun siyasilere fatura edileceğinin bilinmesi, siyasetçinin tedbiri elden bırakmasını engellemektedir. Jeopolitik riskler “savaş yorgunu”na dönüşmüş, taraflar için can simidi gibidir. Özellikle Suriye’de taraflar çözüm ve çatışmasızlık konusunda anlaşma zemini aramaktadır. Uluslar-üstü bu riskler, yönetilir olmadıkça ekonominin ateşi devam edecektir. Ancak son söylemler ve tarafların açıklamaları çatışmanın devamından yana değildir. 
 
Suriye’nin toprak bütünlüğü, ülkenin ve bölgenin istikrarı için önemli olsa da, “toprak ve devlet” vaadiyle şımartılmış toplulukların iştahını durdurmak da zor görünmektedir. Türkiye’nin bu süreçlerden yara almadan çıkması gerekmektedir. Dağlara sığmayan yiğitlerin o tabutlarda getirilişi büyük bir bedeldir: herkes bunu görmekte ve bilmektedir.
 
Ekonominin bu kadar istikrarsızlığa direnci, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının “sıfırcı hocalarının” notu kıt yaklaşımlarına rağmen fiili durum olumluyu işaret etmektedir. Bu konuya dair yurt dışında üretilen raporların klasik söylemleri “ihtiyatla” devam etmektedir. Özellikle “kırılgan 5’li” endişelerini yaygınlaştıran ifadelerin dili aynıdır. Uluslararası yatırımcılara Türkiye, Rusya ve Güney Afrika konusunda olumsuz ifadeler ve “uzak durun” vurgusu şimdilik çok itibar gören bir durum değildir.  
 
Ancak negatif beklentiler, her zaman yedekte tutulan ve ihtimal dahilindedir. Her ne kadar beklenti iyimser ise de olumsuzluk da bir sonuçtur. Nihayetinde ne söylenirse söylensin olumsuzluğun kısa vadeli bir dalgalanmaya yol açacağı beklenebilir. Ancak sürekli bir sorun için büyük olaylar olmalıdır. Derecelendirme kuruluşlarının raporları, enflasyon ve faizdeki kötümserliklere rağmen göstergeler ve beklentilerin seyri yukarı yöndedir.        
YORUM EKLE