banner51

Zeytinyağı sektörünün keyfi kaçtı

Zeytin ve zeytinyağı denilince, çoğu zaman kendi markalarımızın yeterli olduğunu düşünsek de, işin ekonomi boyutu biraz farklı. Geçtiğimiz yıllara oranlara; zeytin ve zeytinyağı sektörü ne yazık ki kan kaybediyor...

Zeytinyağı sektörünün keyfi kaçtı

Cansu Temir Aksu / Ben Haber

Ege dendiğinde kuşkusuz ilk akla gelenler, deniz ve muhteşem doğanın yanı sıra, uçsuz bucaksız zeytin ağaçlarıdır. Türkiye'nin zeytin ağaçları yönünden ne kadar zengin olduğu tartışmasız bir gerçek ama, o zeytin ağaçlarından istenilen düzeyde yararlanabiliyor mu? İşte sorun, burada başlıyor.

Açıklanan verilere göre; zeytin ve zeytinyağı ihracatı geçen yılı arıyor. 2017 - 2018 sezonunda ihracat rekorları kıran Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), 2018 - 2019 aynı ivmeyi yakalayamadı. EZZİB’in Mart ayındaki ihracatı yüzde 36’lık azalışla 36 milyon dolardan 23 milyon dolara geldi.

Öte yandan; zeytinyağı ihracatında 28 milyon 12 bin dolarla ABD ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 11 milyon 657 bin dolarla (dökme zeytin yağı ihraç ettiğimiz) İspanya ve 8 milyon 933 bin dolarla Suudi Arabistan izledi.

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Eski Başkanı Ayhan Baran; Ben Haber okuyucuları için, zeytinyağı ihracatında gelinen son noktayı anlatyı. Baran, markalaşmış zeytinyağı fiyatlarının çok yüksek olmasından dert yandı.

"Raflarda fiyatlar çok yüksek"

Baran, zeytinyağında bugün gelinen noktada, fiyatların çok yüksek olduğunu ifade ederek; "Şu anda zeytinyağında fiyatlar, üretici yönünden istenilen düzeyde değil. Düşük fiyatlararla rafinajlık yağlar. Elinde yağı olan üreticiyi tatmin etmeyen düşüklükte. Ama buna rağmen raflarda fiyatlar yüksek." dedi.

"Kalitesiz yağlar, halka yedirilmeye çalışılıyor"

DİR ve tağşiş ile ilgili sorunların fazlasıyla devam ettiğini vurgulayan Baran; "Şu anda zeytinyağının raflardaki fiyatlarının yüksek olması, dışarıda kontrol edilmemiş açıkta satılan, yani markasız yağların, hemen hemen hepsi tağşiş ile karışık oluyor. Sebep de, raftaki markalı yağların fiyatlarının çok yüksek olması, dışarıda o kalitesiz yağlar karıştırılarak halka yedirmeye çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

"Üretici para kazanmıyor"

Ürünün değerini bulması için üreticinin desteklenmesi gerektiğini savunan Baran; zamanında ve direk olarak yapılan desteklerle küsen üreticinin yeniden kazandırılması gerektiğini ifade etti. Baran; "Üretim miktarının da artması lazım. Buna bağlı olarak da tabii ki tüketimin arttırılması için de düzgün fiyatlarla ve düzgün kaliteli yağların piyasaya sunulması lazım. Yani hem zeytinyağı üretiminin hem de tüketiminin artması için de üreticinin malını değerli olarak elinden çıkması lazım. Yani para kazanmayan bir insan nasıl tekrar o ürünü değerlendirir, sunabilir? Sıkıntılar bundan geliyor. Üretici maalesef para kazanmıyor ve şuanda da sıkıntıda." ifadelerini kullandı.

"ABD'deki markalarla rekabet edecek düzeyde olması lazım"

Zeytinyağı ihracatında; 28 milyon 12 bin dolarla ABD'nin ilk sırada yer almasını ve onu 11 milyon 657 bin dolarla İspanya'nın izlemesini de değerlendiren Baran, İspanya'nın Türkiye'den dökme zeytin ithal etmesi sonucu ortaya çıkan tabloya ilişkin de açıklamalarda bulundu. Baran; "Zeytinyağı ihracatı tabiiki istikrarlı olarak devam etmeli ama o devamlılığı sağlayacak yine iç piyasadan istiktarlı yağ satın alınması, uygun fiyatta ve ABD'deki markalar ile rakabet edecek düzeyde olması lazım. Orada da o sıkıntı yaşanıyor. Bu da destek ve teşviklerle olacak. Yani uzun vadeli hem üretici için hem tüketici için istikrarlı programlar yapmak lazım. Üretici, emeğinin karşılığını alamıyor." dedi.

"Ağaç varlığımız yükseldi"

Ağaç varlığının son 10 yıldaki artışına da değinen Baran; "Bunun artması için, o ağaçların bakıma ihtiyacı var. Gübrelenmesi, sulanması, ilaçlanması, bakılması. Bu da, o üründen elde edilenin değer bulmasını sağlıyor satarken. Çok güzel ağaç varlığımız yükseldi, bunlar güzel şeyler ama o elde ettiğimiz ürün piyasaya girdiği emeğinin karşılığını bulamıyor. O bakımdan da ona önem vermek gerekiyor." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER