Zeytinyağı makinelerinde dünyaya Türk damgası

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri ve Teknolojileri fuarında, tadım etkinlikleri kadar, işin en önemli aktörlerinden makineler de dikkat çekti.

BEN TV - Türkiye, zeytin işleme teknolojilerindeki atılımını sürdürüyor. Türkiye'de imal edilen zeytincilik üzerine makineler, yurt dışında da ihraç ediyor.

Olivtech'te, zeytin, zeytinyağı ve peynirlerin bulunduğu stantlar kadar makine stantları da, üreticilerin yoğun ilgisini çekti. Üreticiler, makinelerin kullanım aşamaları ve ne işe yaradıklarına dair, firma sahibinde bilgi alma şansını yakaladılar.

Butik üreticilerden, büyük firmalara kadar birçok üretici, sektördeki teknolojik yenilikleri makine stantlarından öğrenirken, Türk firmalarının başarısıysa göğüs kabarttı. Özellikle son 10 yılda yapılan yatırımlarla birlikte zeytinyağı üretiminin yoğun olduğu Kuzey Afrika'daki ülkelerin pazarlarına ve Pakistan pazarına giren Türk firmaları, sektörün önemli oyuncusu olan İtalyan firmalarını dahi geride bıraktı.



Firmalardan edinilen bilgiler doğrultusunda, Türk makine firmalarına olan güven de son yıllarda iyice katlanmış durumda. Avrupa ülkelerine kıyasla kaliteden taviz vermeyişine rağmen fiyat olarak daha ekonomik olan Türk ürünleri, geniş servis ve yedek parça ağıyla bölge pazarlarında adından söz ettirir duruma gelmiş. Bununla birlikte önümüzdeki birkaç yıl içinde Türk firmaların Amerika Birleşik Devletleri ve Latin Amerika pazarlarına da gireceği, konuya ilişkin ön hazırlık safhasında son aşamaya gelindiği ve görüşmelerin başladığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 15:24
YORUM EKLE

banner47