'Zaman 'Solomo'ya Dokunma Zamanı'

Güler Sabancı, "Türk tüketicisi sosyal-lokal-mobildir. Bu yeni trende 'Solomo' diyoruz. Zaman 'Solomo' tüketiciye doğrudan birebir dokunma zamanıdır" dedi.

'Zaman 'Solomo'ya Dokunma Zamanı'

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı,"Türk hükümeti tarafından benimsenen yeni teşvik paketi, Türk yatırımcılar için bir rekabet avantajı sağlamakla birlikte, marka ve yeni teknoloji geliştirme süreçlerini de destekleyecektir" dedi.

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi'nde konuşan Sabancı, "Sağlam bir makro ekonomi stratejisi ve ihtiyatlı mali politikalarla birlikte, geniş çaplı yapısal reformlar, Türkiye'yi gelişmekte olan önemli ülkelerden biri haline getirdi. Halen ilerleme için yer olsa da, geçtiğimiz 10 yıl içinde gerçekten çok şey başardık. Geçtiğimiz on yıl içinde baskın politika, Türkiye'nin gerçek anlamda serbest piyasa ekonomisine dönüşümü oldu" diye konuştu.

Bu sürecin ardındaki itici kuvvetin özel sektör olduğunu dile getiren Sabancı, özelleştirme sayesinde devletin ekonomi üzerindeki rolünün azaldığını belirtti.

Özellikle enerji ve altyapı alanında gidilecek çok yol olduğunu ifade eden Sabancı, "Ancak güven aşılayan oldukça iyi bir ortam elde etmeyi başardık. Türkiye'deki girişimci ve risk alan kuvvet daima inanılmaz düzeyde güçlü olmuştur" dedi.

Sabancı sözlerine şöyle devam etti:
2001 yılındaki krizin ardından fazlasıyla gelişen ekonomik ortamın, Türkiye'de yerel ve yabancı gruplar için stratejik ve geniş ölçekli yatırımlar çektiğini vurgulayan Sabancı, şunları kaydetti:
"Üstelik 2001 yılındaki krizin ardından, Türk bankacılık sektörü tepeden tırnağa yeniden yapılandırıldı ve yasalar Avrupa Birliği standartlarına uygun bir biçimde uyarlandı. Elbette hem çok gelişmiş hem de yeni gelişmekte olan ekonomilerle kıyaslandığında Türk mali sektörü şu anda sağlıklı olarak görülebilir.
Türkiye'nin mevcut küresel krizden bu kadar kısa sürede kurtulmasının temel nedenlerinden biri de bu. Bu sayede bankalar, giderek daha fazla sayıda küçük ve orta ölçekli işletmeyi destekleyebiliyor."

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 09:54
YORUM EKLE

banner47