Yunanistan'ın yeni uygulaması tepki çekiyor

Yunanistan'ın yeni gelir kapısı "Deli Dumrul Vergisi" oldu. Adalara gidecek şahıs teknelerine uygulanmaya başlanan fahiş vergiler tepki çekiyor.

Yunanistan'ın yeni uygulaması tepki çekiyor

Burak Cilasun / Ben TV

Ben Haber gazetesinin son sayısında "Denizde Yunan kazığı" başlığıyla okuyucuya sunduğumuz Yunanistan'ın yeni vergi sistemi, gün geçtikçe Ege'de kendini göstermeye başladı. Tekne sahipleriyse isyan bayrağını çekti, boykot yolda!

Yeni sistemde Yunan adalarına giden şahıs tekneleri bile ticari gemiler gibi ciddi bir vergi yüküyle karşılaşıyor. Bu adaları ziyaret eden teknelerin neredeyse tamamına yakınını ise Türk tekneleri oluşturuyor. 9 Mayıs'ta yürürlüğe giren sisteme göre tekneler Yunanistan'a giriş için bundan böyle aylık ücret ödemek zorundalar. Örneğin herhangi bir ayın 29. gününde Yunanistan'a giren bir tekne, diğer ayın ilk üç günü için ekstra para vermese de, 4. gün de bir yunan adasında kalması durumunda yeni ay için de vergi ödemek zorunda. 

TEKNENİN BOYU KADAR VERGİ!

Yunan makamlarınca belirlenen yeni vergi sistemi, teknelerin boylarıyla da direkt doğru bir orantıya sahip. Yeni sistem aylık ödemelerde 7 ila 8 metrelik tekne için 16 euro, 8 ila 10 metre için 25 euro, 10-12 metrelik tekneler için aylık 33 euro istiyor. 

(Yunanistan'ın hazırladığı broşür)

YILLIK BAZDA FAHİŞ FİYAT!

Tabii adalara gidecek teknelerin çoğunlukla 10 metre ve üstü olduğu gerçeğiyle hareket edildiğinde Yunanistan'ın esas fahiş uygulaması 12 metre ve üstü teknelerde kendini gösteriyor. 12 metrenin üstündeki teknelere uygulanacak verginin miktarı, metre başına 8 euro olarak belirlendi. Yani bu da Türk parasına çevrildiğinde şunu gösteriyor ki; bir Yunan adasına gidecek 15 metrelik şahsi teknenin aylık ödemesi, kurun 6,82 olduğundan hareketle  818 lira 40 kuruşa tekabül ediyor. Yıllık ödemesiyse tam olarak 8838 lira ediyor! Üstelik ödemelerde doğacak aksaklıkların cezası da bin 100 euro!

(Yeni sistemde bir Türk tekne sahibinin ödediği verginin makbuzu)

BOYKOTA KADAR GİDER

Yunanistan'ın aldığı bu Deli Dumrul Vergisi kararının uygulamaya başlanmasıyla birlikte tatil dönemi açılırken Türk tekne sahipleri de birer birer "vergi mağduru" olmaya başladı. Birçok tekne sahibi Yunanistan programlarını iptal etme kararı alırken, bu durumun bir boykota dahi dönüşebileceği ifade ediliyor. Öte yandan İzmir Ticaret Odası da Yunanistan'ın bu uygulamasına ve mağduriyetlerin önüne geçmeye yönelik kapsamlı bir inceleme süreci başlattı. İZTO'nun önümüzdeki günlerde konuya ilişkin bir açıklama yapacağı öğrenildi.

(Yeni vergiye ait başka bir evrak)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER