Yozgat'ta Sözleşmeli Patates Üretimi

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat’ta tarım alanlarında çeşitliliği artırmak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında şeker pancarı üretim alanlarında sözleşmeli patates üretiminin yapılmaya başlamasıyla fiyatlarda istikrar sağlandı, çiftçinin de yüzü güldü.

Yozgat'ta Sözleşmeli Patates Üretimi
Yozgat çiftçisinin önemli gelir kaynaklarından olan şeker pancarının iki yılda bir aynı tarlaya ekilmesi sonucu nadasa bırakılan tarım alanlarına alternatif olarak patates ekiminin yapılmasına yönelik başlatılan çalışmalar olumlu sonuçlar vermeye başladı. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2005 yılında deneme amaçlı ekimi yapılan patatesten istenilen verimi alarak, geçen yıl şeker pancarı ekimi yapıldıktan sonra nadasa bırakılan tarım alanlarına patates ekilmesine yönelik ’Patates üretimini geliştirme projesini’ devreye soktu. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, geçen yıl Yozgat il genelinde 7 bin 800 dekar alanda ekimi yapılan patates rekoltesinin 28 bin 100 ton olarak gerçekleştirildiğini hatırlatarak, "Bu yıl sözleşmeli ekim yapılması konusunda firmalarla çiftçilerimizi bir araya getirdik. Bu yıl sözleşmeli ekim yapılan alan miktarıyla birlikte ekim alanı da arttı. Yaklaşık 9 bin dekar alanda patates ekimi yapılarak, üreticimizin 30 bin ton civarında patates hasadı yaptığını tahmin etmekteyiz" dedi.
 
Sözleşmeli ekimle birlikte patateste üretim rekoltesinin yükselmesine karşın, fiyatının istikrarlı seyrettiğini kaydeden Özdemir, piyasada talebe bağlı olarak patates verildiğini, talep fazlasının ise soğuk hava depolarında muhafaza edildiğini anlattı. Özdemir, "Üreticimizin pazar sorunu olmayan üretime yönlendiriyoruz. Şeker pancarı ekimi yapılan ve ekim sonrasında nadasa bırakılan sulu tarım alanlarına alternatif olarak patates ekilmesine yönelik yaptığımız çalışmaların bugün amacına ulaştığını görüyoruz. Hem tarla boş durmuyor, hem de çiftçimiz patates ekimi yaparak gelir elde ediyor" diye konuştu.
 
Yozgat’ta patates kalitesinin daha iyi olması nedeniyle Niğde bölgesinden gelen patates işletmelerinin çiftçilerle sözleşme yaparak üretim yaptığı, alınan ürünün depolanarak, piyasaya talebe bağlı sürüldüğü, bunun da fiyat istikrarı sağladığı vurgulandı. Yozgat çiftçisinin önceki dönemlerde ürettiği ürünü depolama imkanının bulunmaması nedeniyle belirli bir dönemde elinden çıkartması gerektiği, çıkartamayan çiftçilerin ürünü çöpe atmak suretiyle zarar ettiği, sözleşmeli ekimle bunun ortadan kalktığının altı çizildi. Yozgat’ta geçen yıla oranla patates üretimi fazla olmasına karşın bu yıl pazarda kilo satış fiyatı 150 kuruştan başladı. Geçtiğimiz yıl 100 kuruştan başlayıp, kış aylarında 300 kuruşa kadar yükselen patatesin bu yıl fiyatının istikrarlı bir şekilde devam etmesinin beklendiği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER