banner9

Yolsuzlukla Mücadele Ödülleri

Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından, 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü kapsamında bu yıl ilki verilen “Şeffaflık Ödülleri” verildi.

Yolsuzlukla Mücadele Ödülleri
Uluslararası Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Özarslan, yolsuzlukla mücadeleye katkı sağlayan veya şeffaflık, dürüstlük, hesap verebilirlik alanlarında örnek davranış ve uygulamalarda bulunan kişi, kurum ve medya temsilcilerine verilen ödüle ilişkin, “Yolsuzlukla mücadele cesaret gerektirir; cesaretin ödüllenmesine aracı olmak ve mücadele eden insanlara umut aşılamak istedik” dedi.
 
"Ödülü Dündar ve Gül adına alıyorum"
 
Şeffaflık Ödülleri kapsamında, Medya Kurumsal ödülü "yolsuzluk soruşturmalarında fikri takip yaparak yürüttükleri yayınları, kamuoyunun bilgi edinme hakkı açısından önem arz eden Charlie Hebdo ve MİT tırları gibi haberleri, yayın yasaklarına karşı yürüttükleri öncü tutumları dolayısıyla" Cumhuriyet Gazetesi’ne verildi.
 
Cumhuriyet Gazetesi adına ödülü alan Doğan Satmış, “Bu ödülü, haber yaptıkları için tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül’e adına alıyorum. Cumhuriyet Gazetesine ödül vermek cesaret gerektiriyor, Uluslararası Şeffaflık Derneğine cesaretinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
 
"Sayıştay raporlarının düzenli takibi ile yolsuzluk vakalarına dair araştırmaları" nedeniyle, Medya Bireysel ödülü de Birgün Gazetesi’nden Hüseyin Şimşek’e verildi.
 
Şimşek, "Birgün ailesine ve tutukluluklar veya zorluklara rağmen uğraş veren tüm meslektaşlarına" teşekkür etti.
 
Şeffaflık Derneği, "medyada bilgi kirliliğinin önüne geçmek için yaptığı analizler ve sosyal medya kullanıcılarına yönelik düzenli takipleri" sebebiyle Medya Özel ödülü için yurttaş gazeteci Mehmet Atakan Foça’yı seçti. 
 
Şirket ve Yurttaş ödülleri de verildi
 
Yatırımcı İlişkileri web sitesi ve iPad uygulamasındaki bilgilendirmenin şeffaflığı dikkate alınarak Kurumsal Şeffaflık ödülü Garanti Bankası‘na; “Renkli ve Uyumlu” isimli mail uygulamalarının teşvik edici ve dikkate değer olması değerlendirilerek Kurumsal Özel ödülü Avon Kozmetik şirketine verildi.
 
"Siyasi tartışma alanındaki manipülasyon ve bilgi kirliliğini azaltma ve bu doğrultuda kamuoyunu düzenli bilgilendirme çalışmaları dikkate alınarak" Yurttaş Ödülü, Doğruluk Payı Sivil Girişimi‘ne sunulurken, "yolsuzlukla mücadele mevzuatı ve uluslararası müktesebatın geliştirilmesi konusundaki çalışmaları dolayısıyla", Yurttaş Özel Ödülü Başbakanlık Teftiş Kurulu Kıdemli Müfettişi Bülent Tarhan‘a verildi.
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2015, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER