Yeni Kölelik Dönemi mi Başlıyor?

Hamdi Türkmen yazdı: Endüstri 4.0 devrimi iyi güzel ama beyaz yakalı 5 milyon çalışanı işsiz bırakacak…

Yeni Kölelik Dönemi mi Başlıyor?

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI

“Endüstri 4.0” ile başlayacak siber-fiziksel sistemler ve teknolojik yeniliklerin; robotlar, yapay zeka, nesnelerin interneti gibi çalışmalar için gerektireceği yeni yetenekler ve uzmanlıklar yoluyla yeni iş gücü talepleri yaratılacağı öngörülüyor.
Ancak bilin ki; tarımdan, ulaşıma, sağlıktan-hukuka, inşaattan- tekstile her alan ve iş kolu, ciddi bir dönüşüme girecektır.
Yapılan araştırmalara göre bu da; doğal olarak istihdamı derinden etkileyecek bir geçiş dönemi yaratacaktır.. 
Çünkü, eski yetenek ve uzmanlıkların bir kısmının yok olması sonucunda “teknolojik işsizlik “ ile karşı karşıya kalınacağı kesindir.
Nitekim, Çin’de bir elektronik fabrikası şimdiden iş gücünün üçte ikisini robotlarla değiştirmiş bulunmakta ve gelecek yıllarda yüzde 90 oranında otomasyonu hedeflemektedir.
Çin’in gelecek yıl içerisinde ABD ve Almanya’dan daha fazla sanayi robotu kullanıyor olacağı kesin tahminler arasındadır.
Bugün çözüm teknoklojilerinde  Almanya , Çin ve Güney Koredünyanın diğer ülkeleri arasında ön plandadır.
Dünya Bankası’nın bir raporuna göre gelişmekte olan ülkelerdeki tüm işlerin üçte ikisinin otomasyon ile karşı karşıya kalacağı ve bu oranın gelişmiş ülkelerdekilerden daha fazla olması beklenmektedir.
Dünya Ekonomik Forumu’nun 2016’da yayınlanan bir raporuna göre ise; 2020 yılına kadar 15 sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkede ağırlıklı beyaz yakalı olmak üzere 5 milyona yakın kişi iş kaybı yaşayarak işsiz kalacaktır.
Yani işsizlerin sayısını daha da arttıracaktır.
 
Xxx
 
Orta gelir düzeyindeki ülkemiz ve benzeri ülkelerde oluşacak üretimde istihdam kayıpları “erken sanayileşme”ye ve yeni ürün ve hizmetlere talebin sınırlı kalmasına neden olacaktır.
Global ekonomide başarılı olabilmek için 7 temel beceriye sahip olunması gerekiyor.
Yani bu 7 global beceri; eleştirel düşünce-işbirliği-zihinsel çeviklik ve esneklik-inisiyatif alma-sözlü ve yazılı iletişim-veri analizi ve Tahayyüldür.
Daha çok yakın geçmişte, robot otomobiller oluşunca yalnız ABD’de 300 bin taksi şoförü işsiz kalacak deniyordu.
Endüstri gidişatına göz atarsak;
İlk sanayi devrimi (1.0) su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemleri ile ortaya çıktı. 
İkinci sanayi devrimi (2.0) ile elektrik gücünün yardımıyla seri üretim tanıtılmıştı. 
Üçüncü sanayi devriminde (3.0) ise dijital devrim, elektroniklerin kullanımı ve bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle üretim daha da otomatikleştirildi. 
Şimdi dördüncü sanayi devrimi 4.0…
Peki biz hangi endüstri kuşağındayız?
Robot yapılaşmaya karşı “Çözüm Teknolojileri” konusunda Güney Kore tüm dünyada lider durumdadır. Hem de kıskanılacak seviyede…
Bu ülke 1980‘lerde gelişim seviyesinde ancak Türkiye’ye yetişmişti.
O günden bugüne bu ülkenin adımları başta bize ve tüm dünyaya ışık tutmalıdır. 
Çünkü Güney Kore “yerel üretim” dedi; biz “serbest ticaret” dedik.
O eğitimde dünya çapında… Biz ise hala milli bir eğitim sistemi oturtamadık.
Tercihimiz ne olmalı? sorusunun yanıtı; yukarıda vurgulanan “Yedi temel beceri eğitimi… Yani; eleştirel düşünce-işbirliği-zihinsel çeviklik ve esneklik-inisiyatif alma-sözlü ve yazılı iletişim-veri analizi ve tahayyül koşullarını vakit geçirmeden hayata geçirmektir.
Dünya ülkelerinden geri kalmamak ve yarışmak istiyorsak; dördüncü sanayi devrimi 4.0’a bir an önce adapte olmak zorundayız.
Neden derseniz; tren kaçmak üzere, sonrasında yakalamamız ve bu trene binmemiz çok zorlaşacaktır…

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2018, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER