Yatırımlarda geri vites yok

Türk yatırımcısı, üretim ve istihdamdan vazgeçmiyor. Mayısta 713 firma, yaklaşık 11.5 milyarlık yatırım teşvik belgesi alırken; İzmir ve Ege kentleri 89 firma ile başı çekti

Yatırımlarda geri vites yok

24 Haziran seçimlerinin yaklaştığı son günlerde, Türk yatırımcısı üretim ve istihdamdan vazgeçmiyor. Son olarak Ekonomi Bakanlığı, mayısta Türkiye genelinde 713 yatırım teşvik belgesi düzenledi. Belge alan projelerin yatırım tutarı 11 milyar 478 milyon lira olarak hesaplandı. Listede İzmir ve diğer Ege kentleri 89 firma ile başı çekti. İzmir'de tarımdan hayvancılığa, gıda sektöründen madenciliğe kadar birçok sektörde yaklaşık 1.1 milyar liralık yatırım ve mevcut kapasite artırımı başvurusu gerçekleştirildi. Bu yatırımlarla 1 yıl içinde 20 bin kişilik istihdam hedeflendiği belirtildi.

MANİSA VE AYDIN 2. SIRADA

Bakanlığa İzmir'den 17, Manisa'dan 11, Aydın'dan 11, Denizli'den 8, Balıkesir'den 6, Uşak'tan 3, Muğla'dan 3 ve Çanakkale'den 2 firma başvuru yaptı. Firmaların yatırım miktarı 1.1 milyar lira olurken, Türkiye'deki 11 milyar liralık yatırımların yüzde 10'unu İzmir ve diğer Ege kentleri gerçekleştirecek, binlerce gence iş kapısı açılacak.

İZMİRLİ SANAYİCİ KAPASİTE KULLANIMINI İHRACATLA ARTIRIYOR

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, bu yılın ilk çeyreğinde İzmir'in hem iç, hem de dış taleple yani iki kanatlı büyüdüğünü belirterek, EBSO İmalat Sanayi Durum Endeksinin geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 27. 5 arttığını ve ilk çeyrek büyümesinin yüzde 7'nin üstünde olacağının sinyalini verdiğini ifade etti. Yorgancılar, "Bununla birlikte; yılın ilk çeyreğinde Türkiye genelinde kapasite kullanım oranı yüzde 2. 23 oranında artarken EBSO için bu oran yüzde 9. 68 gibi oldukça yüksek bir oranda gerçekleşmiştir" diye konuştu.

FASON PAYI AZALDI

2018 yılı ilk çeyreğinde dikkati çeken önemli bir gelişmeyi de sanayi işletmelerinin üretimindeki fason payının azalmış olması olarak nitelendiren Yorgancılar, "Fason üretim son 13 çeyreğin en düşüğünde. Kurlar rekabet imkanı verdikçe sanayi işletmelerinin üretimindeki fason payının azaldığı söylenebilir" dedi.

(Yeni Asır)

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER