'Yatırımcı İlişkileri Ödülleri' Sahiplerini Buldu

Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) tarafından düzenlenen ‘Yatırımcı İlişkileri Ödülleri’ sahiplerini buldu. Yılın Günlük Gazete Ekonomi Sayfası ödülü Hürriyet ve Dünya gazetelerinin oldu..

'Yatırımcı İlişkileri Ödülleri' Sahiplerini Buldu
TÜYİD’in bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdiği Conrad Otel’deki ödül törenine, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkan Yardımcısı Şükrü Ünlütürk ve Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç’in de aralarında bulunduğu, medya ve iş dünyasından davetliler katıldı.
 
Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan TÜYİD Başkanı Özge Bulut Maraşlı, ülkenin ve dünyanın gündeminin çok hızlı değiştiğini belirterek “ Dünyada inanılmaz bir türbülansın olacağını o günlerden hayal edemedik. Kriz yönetiminde yatırımcı ilişkileri cankurtaran görevi görüyor. Dünyada yeni gelişen bir terminoloji var; ‘Hvuca’ ifadesi. Çok büyük bir türbülans var ve buna bir çözüm bulunması gerekir. 2008’den bu yana dünya piyasaları toplanamadı. Hvuca bir iş terminolojisine dönüştü. H, Kırılganlığı temsil ediyor, tanımlanamazlığı temsil ediyor. V vizyon, U anlayış, C açıklık, A kıvraklığı temsil ediyor. Yatırımcı ilişkileri profesyonellerinin hayatı bu eksende gelişiyor. Rusya krizi sebebiyle uluslararası bankalar Türkiye hakkında olumsuz raporlar yazmaya başladılar” dedi.
 
HAYALİMİZ BORSA’NIN ÜYE OLMASIYDI
 
TÜYİD’in 2009 yılında kurulduğunu hatırlatan Maraşlı, “Derneğimiz kurulurken 33 kişiydik. ‘Türkiye’nin neden böyle bir derneğe ihtiyacı var, ne değer katabiliriz?’ İşimizin bir kısmı analitik, bir kısmı duygusal zeka. Eğitimler, yayınlar, ekonomi toplantıları ve mevzuatlarla gelişme kat ettik. Hayalimiz, borsanın üyemiz haline gelmesiydi. 2015 yılında BİST (Borsa İstanbul) üyemiz oldu” diye konuştu.
 
Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç ise yaptığı konuşmada tüm sermaye piyasalarının vizyonunun İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi olması olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
 
“2013’te bir vizyon değişimi yaşandı. Sadece Borsa İstanbul’da değil, bütün sermaye piyasalarında İstanbul’un global bir finans merkezi olmasına yönelik olarak bir hazırlık başladı. Önce kanun değişikliği, ondan sonra da Borsa İstanbul’un yatay ve dikey entegrasyonu, buna ek olarak da teknolojik dönüşüm. Önümüzdeki 30 Kasım bizim teknolojik dönüşüm açısından ilan ettiğimiz tarih. NASDAQ ile beraber yürüttüğümüz projeyle BISTECH dönüşüm sürecinin ilk meyvelerini alacağız. Borsa İstanbul’un şu an kullandığı sistem 1993 senesinde uygulamaya koyulan program. Bugüne kadar böyle bir programı getirmek de övünç kaynağı, bunun için de arkadaşlarımı kutluyorum. BISTECH dönüşüm süreci kapsamında kullanacağımız Genium INET teknolojisiyle saniyede 5 bin işlem kapasitesinden 100 bin işlem kapasitesine çıkacağız. Emirlere verilecek cevabı 1 milisaniyeden 100 mikrosaniyeye indireceğiz. Yakında bunu da 60 mikrosaniyeye indirmeyi planlıyoruz.”
 
NASDAQ’tan bu teknolojinin telif hakları ve kaynak kodlarını aldıklarını söyleyen Dinç "Türkiye’nin nasıl ki bir milli otomobil, milli uçak, milli füze projesi var, biz de bu işte kaynak kodları alarak bu teknolojiyi kendimiz üretip, kendimiz yazıp, 24 ülkeye satma hakkını alıyoruz. Borsa İstanbul olarak biz de milli teknolojimizi geliştirerek bölgesel işbirliklerimizde pazarlayacağız” dedi.
 
TÜSİAD Başkan Yardımcısı Şükrü Ünlütürk de, kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen TÜYİD’in çok önemli işler yaptığını söyleyerek, TÜSİAD’ın faaliyetlerinden bahsetti. Konuşmaların ardından 2015 Yatırımcı İlişkileri Ödülleri, sahiplerine verildi. Yatırımcı İlişkileri uzmanlarınca hazırlanan skor kartlar ile KPMG tarafından yapılan objektif değerlendirmeye göre en iyi uygulamaların ödüllendirildiği gecede; kategoriler ve ödül alanlar şöyle:
 
Yılın Finansal Sonuç Açıklaması kategorisinde Birincilik Ödülleri: Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Türk Telekomünikasyon A.Ş.; İkincilik Ödülü: TAV Havalimanları Holding A.Ş.; Üçüncülük Ödülü: Türk Havayolları A.O
 
Yılın Faaliyet Raporu kategorisinde Birincilik Ödülü: TAV Havalimanları Holding A.Ş.; İkincilik Ödülü: Anadolu Efes Biracılık ve Malt. San. A.Ş.,Üçüncülük Ödülü: Türk Telekomünikasyon A.Ş’nin oldu.
 
Yılın İnternet Sitesi kategorisinde Birincilik Ödülü: Türk Telekomünikasyon A.Ş.; İkincilik Ödülü: TAV Havalimanları Holding A.Ş.; Üçüncülük Ödülü: Koç Holding A.Ş.’nin oldu.
 
YILIN GÜNLÜK GAZETE EKONOMİ SAFYASI ÖDÜLÜ HÜRRİYET’İN
 
TÜYİD tarafından yatırımcı ilişkileri uzmanları arasında yapılan anket sonucu ise,
 
Yılın Günlük Bülteni İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.; Yılın Ekonomi Köşe Yazarı Mahfi Eğilmez; Yılın Eğitim Kuruluşu İstanbul Üniversitesi, SERPAM; Yılın takip edilen internet sitesi Bloomberg.com; Yılın Ekonomi Kanalı Bloomberg HT; Yılın Günlük Gazete Ekonomi Sayfası ödülleri Hürriyet ve Dünya Gazeteleri’nin oldu.
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER