Yapı Kredi, Sigortayı Elden Çıkartıyor

Yapı Kredi, Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik hisselerini elden çıkarmayı değerlendirecek.

Yapı Kredi, Sigortayı Elden Çıkartıyor

Yapı Kredi Bankası bağlı ortaklıkları Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik'teki hisselerinin elden çıkarılmasına ilişkin seçenekleri değerlendirme ve uzun vadeli banka sigortacılığı konusunda anlaşmaya girilmesi için çalışmalara başlama kararı aldı.

Yapı Kredi Bankası 2008 yılında Yapı Kredi Sigorta'yı satışa çıkarmış ancak söz konusu dönemde yaşan küresel finansal kriz nedeniyle satış süreci durdurulmuştu.

Banka, KAP'a yaptığı açıklamada, söz konusu kararı grubun sigorta alanındaki faaliyetlerinin yeniden organize edilmesi amacıyla alındığını duyurdu.

Açıklamada süreç ile ilgili bir yetkilendirme yapılıp yapılmadığı bilgisi yer almadı. Reuters'a bilgi veren kaynaklar, henüz bir yetkilendirme yapılmadığını söylediler.

Yapı Kredi Sigorta'nın 2008'de satışa çıktığı dönemde Zurich Sigorta'nın ilgilendiğine dair basında haberler çıkmıştı. Süreç resmen durmuş olmasına rağmen bu yılın başında da yine Zurich Sigorta'nın Yapı Kredi Sigorta'ya teklif verdiği haberleri yayınlanmıştı. Yapı Kredi Bankası ise Ocak ayında yaptığı açıklamada,bu konuda banka tarafından alınmış bir karar ve yürütülen bir satış işlemi bulunmadığını belirtmişti.

Yapı Kredi Bankası'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Yapı Kredi Sigorta'nın yüzde 53.10'u Yapı Kredi Bankası'na ait, yüzde 33.69'u ise halka açık bulunuyor. Yapı Kredi Emeklilik'in yüzde 99.9'una ise Yapı Kredi Sigorta sahip bulunuyor.

Açıklamanın ardından Yapı Kredi Sigorta hisseleri yüzde 9.43 primle tavan olurken, Yapı Kredi Bankası hisseleri ise yüzde 4.3 civarı primli seyrediyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 18:20
YORUM EKLE

banner47