Yalıtım Malzemesinden Kuluçka Makinesi Yaptı

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde su tesisatçısı 33 yaşındaki Hüseyin Şahbaz, yalıtım malzemelerinden kuluçka makinesi yaptı.

Yalıtım Malzemesinden Kuluçka Makinesi Yaptı
Üç çocuk babası Hüseyin Şahbaz, evde beslediği 12 tavuktan yeterli verim alamayınca, kuluçka makinesi yapmaya karar verdi. Öncelikle makinenin projesini hazırlayan Şahbaz, ilk olarak yalıtım straforu alarak işe başladı. Şahbaz, mikrodalga fırınının motoru ve tabağı, bilgisayar fanı, dijital termostat, zaman rölesi, ampul, nemlendirme kabı, sandviç paneli kullandığı kuluçka makinesini yaklaşık 30 günde tamamladı. Kuluçka makinesine yumurtalarını yerleştiren Hüseyin Şahbaz, 21 gün sonra ilk civcivlerini almayı planlıyor.
 
AMPULLER ISINMA SAĞLIYOR
 
Isınmayı 70 watt iki ampul ile yaptığını belirten Şahbaz, "İçerisine mekanik parçalar yerleştirdim. Isıyı bulduğu zaman lambayı söndürüyor. 37 derece bir sıcaklık lazım. Dijital parça 37 derecenin altına düştüğünde faaliyete geçiyor. Yani sıcaklık 37 derecenin altına düşmüyor. Elektrikte de oldukça tasarruflu, bana aylık elektrik maliyeti 7 TL’yi buluyor. Bu iş benim için bir hobi" dedi.
 
Hüseyin Şahbaz, kuluçka makinesinin 100 lira maliyeti olduğunu belirtirken, "Görenler çok şaşırıyor. Bazı arkadaşlarım ’Civciv’in fiyatı pazarda 1 lira, neden uğraşıyorsun?’ diyorlar. Ben üretmeyi seviyorum. Bu işi heyecan işi" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER