banner51

Yabancılar İnanmakta Güçlük Çekiyor

Bakan Ergün, yurt dışı ziyaretlerinde Yeni Teşvik Sistemi'ne ilişkin detayları yabancı firma yöneticilerine veya devlet adamlarına anlattıklarını söyledi.

Yabancılar İnanmakta Güçlük Çekiyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bulunan 20 fabrikanın toplu açılışını yaptı.
Bakan Ergün, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 10 yılda hayatın her alanında büyük gelişim ve değişimler yaşadığını söyledi.
Türkiye ekonomisinin, dünyadaki birçok sıkıntıya rağmen büyümeye devam ettiğini belirten Ergün, şöyle konuştu:
''Birçok ülkenin kredi notu azaltılırken, Türkiye'nin kredi notu istikrar ve bütçe dengelerine dikkati çekerek artırıldı. Biz bu tür not artırımlarını çok önemsemiyor değiliz. Yetersiz ve geç kalmış bir girişim olarak gördüğümüz için çok da büyütmüyoruz ama geç de olsa bunlara dikkatin çekilmiş olması önemli.
Bazıları bağırıyor her gün. Muhalefetten bazı arkadaşlar, 'Bizim memlekette işler kötü' diye Avrupa'ya şikayete gidiyorlar ama Avrupa'dan veya başka ülkelerden de 'Siz bu ekonomiyi nasıl düzelttiniz, ekonominiz nasıl büyüyor? Bunu nasıl başardınız?' denilince bizimkiler şaşırıyor bu sefer. Pişman oluyorlar, geri dönüyorlar. Kötülemeleri yanına kalıyor. Kötülemenin kime ne faydası var ki? Hasta ziyaretine gittiğinizde hiç 'Seni hiç iyi görmedim, sabaha kalmaz ölürsün' denir mi? Bizimkiler öyle diyor. Tabii ki problemimiz varsa bunu ortaya koyacağız ama karamsarlığa sevk etmenin de kimseye faydası yok.''

Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ve Yeni Teşvik Sistemi'ne de değinen Ergün, sanayicilere sistemden nasıl yararlanabileceklerine dair bilgi verdi.
Ergün, yeni sistemde katma değeri yüksek, ithalatı fazla, ülkede üretimi olmayan stratejik sektörlerin de daha fazla teşvik edildiğini belirterek, şunları kaydetti:
''Yurt dışı ziyaretlerimizde bu teşvik sistemine ilişkin detayları yabancı firma yöneticilerine veya devlet adamlarına anlattığımızda bazen inanmakta zorluk çekiyorlar. 'Hadi ya, olur mu böyle? Var mi hakikaten?' diyorlar. Evet, var. Onlar ilk etapta bir tercüme hatası yapıldığını zannediyorlar ama öyle olmadığını somut verilerle önlerine koyduğumuzda gerçeği görüyorlar. Onun için Başkent OSB'nin de bu yatırımlara ev sahipliği yapacağına inanıyorum.''

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER