banner9

Yabancı İşadamları Erciyes'te Buluşacak

Ekonomi Bakanı ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Şili İşadamları Zirvesi ve  Alman İş Konseyi toplantısının Kayseri’de Erciyes Dağı’nda düzenleceğini açıkladı.

Yabancı İşadamları Erciyes'te Buluşacak
Sanayicilerin bu dönemde nakliyesi daha düşük ama getirisi ve katma değeri  yüksek ürünler üretmesini arzuladıklarını belirten Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, 19 Şubat’ta Erciyes Dağı’nda Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye’nin üçlü zirve, ticaret yapılmasının planlandığını söyledi. Elitaş, şöyle dedi:
 
"Sayın Cumhurbaşkanımızın bir programı nedeniyle bu zirveyi erteledik. Buna karşın, Şili, işadamları zirvesini ve Türkiye- Almanya İş Konseyi Toplantısı’nı Kayseri’de yapacağız. İki önemli ticari zirveyi de Erciyes’te yapmaya karar verdik. Bizim gözbebeğimiz Erciyes’i dünyaya tanıtmamız gerekiyor."
 
Rusya-Türkiye ekonomik ilişkilerinin bozulmasının ardından, Türkiye’nin çevresindeki ülkelerle ekonomik bağlarını daha da güçlendirmesinin yanı sıra yeni pazarlar arayışı içinde bulunduğuna da dikkati çeken Bakan Elitaş, şöyle devam etti:
 
"İran’a uygulanan izalosyon ve ambargo kaldırıldı. En yakın zamanda İran’a da bir ziyaretimiz olacak. Her iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’nin etrafında ticaretini genişletebileceği 56 ülke var. Ruysa-Türkiye ekonomik ilişkilerine gelince,Ticaret, kurallarına göre yapılır. Ticarete duygusal düşünceler karıştırılmamalıdır. Askeri konuları, o konudaki askeri yetkililer yapar, siyasi konuları siyasetçiler yapar, ticareti de ticaret erbabı yapar. Ticari ilişkilere, diğer konuları karıştırmamak gerekir."
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2016, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER