Volkswagen fabrikası için ibre tamamen Manisa'ya döndü!

Volkswagen tarafından Türkiye'de açılması beklenen fabrika için flaş bir gelişme yaşandı. Özellikle İzmir ve Manisa arasında rekabete yol açan fabrika için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den Manisa'ya tam destek geldi.

Volkswagen fabrikası için ibre tamamen Manisa'ya döndü!

Burak Cilasun / Ben TV

Türkiye'de kurulup kurulmayacağı, kurulursa nereye kurulacağı rekabet ve polemiğe yol açan Volkswagen fabrikası için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli dikkat çeken ifadeler kullandı. İzmir'den Torbalı'nın talip olduğu fabrika için Pakdemirli, "Manisa bizim için çok önemli" diyerek bu kente olan desteğini ilan etmiş oldu.

Manisa'ya desteğini belirten Pakdemirli, "Kendimi Manisa’da evimde hissediyorum. Manisa’da 515 bin hektarda tarım yapılan bir şehir. Manisa sadece tarım değil aynı zamanda bir de sanayi şehri. Sanayi Bakanımız Mustafa Varank Bey, ‘Manisa’da bir araba fabrikasının yatırım durumu var. Ne dersin, seni de ilgilendiren bir kısmı var’ dedi. Ne gerekiyorsa hepsini yap, tüm yetki sende bütün imzaları atabilirsin bakanlığım yerine çünkü Manisa bizim için çok önemli dedim" ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli firma ismi vermese de gündemde olan tek otomobil fabrikası Volkswagen olduğundan dolayı gözler Alman devine döndü. 

İZMİR NEDEN GERİDE KALDI?

Kurulduğu kente büyük bir istihdam katıp, uluslararası arenada kentin marka değerini yükseltecek fabrika için İzmir'in elenmiş olması büyük hayal kırıklığı yarattı. Özellikle Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun'un "yalnız savaşçı" misali mücadelesi böylelikle yarım kalmış oldu. Kulislerde EBSO başta olmak üzere kentin sanayi, siyaset ve bürokrasi bağlamında önde gelen dinamiklerin gerekli mücadeleyi vermediği yorumları ortaya çıktı. 

Konuya ilişkin hatırlanacağı gibi Ben TV Genel Yayın Yönetmeni Erol Yaraş da başta İzmir Valisi Erol Ayyıldız olmak üzere kent dinamiklerine çağrıda bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER