Umut, Üzümcünün Ekmeği

Manisa’nın Sarıgöl İlçesi’ndeki üzüm üreticileri yaklaşık 230 bin ton yaş üzümü, fiyatların yükselmesi umuduyla üzüm bağlarında bekletiyor. Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, "Umut üzümcünün ekmeği oldu" dedi.

Umut, Üzümcünün Ekmeği
 
Sarıgöl’ün dünyaca ünlü çekirdeksiz sofralık Sultaniye üzümlerinde bu yıl yaşanan durgunluk, üzüm üreticilerini zor durumda bıraktı. Bu yıl üzüm üreticilerinin yaş ve kuru üzüm fiyatları nedeniyle tedirginlik yaşadığını kaydeden Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, "2013 yılında yaş üzüm, 1 lira 30 kuruş ile 2 lira arasında satılırken, bu yıl kilosu 60 kuruş, 1 lira arasında değişti. Şaraplık üzüm fiyatları da geçen yıl 70, 80 kuruş iken 2014 yılında 20 kuruş ile 30 kuruş arasında seyrediyor. Kuru üzümün geçen yıl kilosu en yüksek 5 lira iken, bu yıl 2 lira 40 kuruş, 2 lira 60 kuruş arasında değişti. Durum böyle iken, çiftçilerimiz yaklaşık 230 bin tona varan mahsulünü ileriki günlerde fiyat yükselmesi olur umuduyla örtü altında bekletiyor. Umut üzümcünün ekmeği oldu. Kasım sonuna kadar hasadının yapılmasını bekleyecek. Bu da masraf demektir" dedi.
 
Başkan Ülgen, üzümde tüketimin arttırılması konusunda çağrı yaptı. Okul, kışla, huzurevi veya öğrenci yurtlarında üzümün daha fazla tüketilmesini öneren Ülgen, "Üzüm kendi başına şifa kaynağı olmasına rağmen ülkemizde üzüm yeme alışkanlığı yok. Her yerde üzüm verildiğinde üzüm yeme alışkanlığı kazanılır ve üzümlerimiz de satılmış olur. Bilim adamları öğrencilerin sınavlardan önce bir avuç kuru üzüm yemeleri halinde sınav heyecanını yendiğini belirtiyor" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER