banner51

UİB İhracatı Yüzde 13 Arttı

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) aracılığıyla Mart ayında yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 13 artarak 2 milyar 127 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

UİB İhracatı Yüzde 13 Arttı
UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, mart ayı ihracat rakamlarını açıklayarak, önümüzdeki döneme ilişkin değerlendirme yaptı. 2016’nın ilk çeyreğindeki toplam ihracatı yüzde 5 oranında artarak 5 milyar 734 milyon dolar olan UİB’in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 3 gerileyerek 22 milyar 452 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşti.
 
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 artışla, 1 milyar 810 milyon dolarlık ihracata imza attı. OİB’in 1 Ocak- 31 Mart 2016 tarihleri arasındaki üç aylık ihracatı ise, yüzde 5 artarak, 4 milyar 866 milyon dolar olurken, geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 2 azalarak 18 milyar 924 milyon dolar seviyesine ulaştı.
 
Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için farklı fırsatlar sunan, Sanayi 4.0 dönüşümünü değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, “Türkiye, üretimde rekabetçi olma avantajını ele geçirmek için, Sanayi 4.0 dönüşümünün uygulayıcı öncü ülkeleri arasında yer almalıdır. Uzun süredir Türkiye’nin üretimde Ar-Ge ve inovasyona ağırlık vermesi gerektiğini konuşuyoruz. Sanayicilerimizi bu bağlamda teşvik etmek için devletimiz de çaba sarf ediyor. Dolayısıyla artık sanayide otomasyonun aktif olması daha elzem bir hale gelmiştir” dedi.
 
“SANAYİ 4.0, TÜRKİYE İÇİN FIRSAT”
 
Bilgi, iletişim teknolojileri, makinalar ve değer zincirindeki tüm unsurların birbirine bağlı çalıştığı bir üretim modeli olan Sanayi 4.0’ın Türkiye açısından önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Başkan Sabuncu, “Türkiye, 4. Endüstri Devrimi olarak nitelendirilen Sanayi 4.0’da oyuncu değil, oyun kurucu olmalıdır. Bu dönüşüm için gerekli alt yapının bizde fazlasıyla mevcut olduğu göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’nin kısa sürede bu dönüşüme adapte olması şaşırtıcı olmaz” diye konuştu.
 
BÜYÜME RAKAMLARI UMUT VERİCİ…
 
Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2015 yılı büyüme rakamlarını da değerlendiren Orhan Sabuncu, “TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ekonomimiz, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yüzde 5.7, 2015 yılı tamamında ise yüzde 4 büyüme kaydetti. Beklentilerin üzerinde bir büyüme oranını yakalayan Türkiye, ekonomik adımlarını daha da sağlamlaştırdı. 28 Avrupa ülkesinin 2 katı oranında büyüyen Türkiye ekonomisi, sanayicilere gelecek adına umut vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz yılın başından bu yana pariteye bağlı kayıplar yaşayan ihracatçılar açısından da motive etkisi yaratacak bu veriler, Türkiye’nin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerine ulaşma noktasında umutlarımızı yeşertti diyebiliriz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER