banner24

'Üç Büyükler Varken, Tek Başına Kurmak Olmaz'

Yerli derecelendirme kuruluşu tartışmalarını yorumlayan Prof. Dr. Kozanoğlu, 'Türkiye'nin veya başka bir ülkenin tek başına yapması söz konusu değil. Yıllarca üç büyük şirketin içine kimse giremedi. Tek başınıza kuruluş kurmanızın bir anlamı olmaz' dedi.

'Üç Büyükler Varken, Tek Başına Kurmak Olmaz'

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un Türkiye'nin not görünümünü düşürmesi sonrasında yerli kredi derecelendirme kuruluşu tartışması başladı.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, tartışmaları şöyle değerlendirdi.

"Sözleşme tek taraflı, iptal edebilirsiniz" diyen Kozanoğlu şunları söyledi: "Çıkılabilir ama Türkiye bir rating kuruluşu oluşturabilir mi? Burada bir kriter var. Üç büyüklerden bahsediliyor. Moody's, Standard&Poor's ve Fitch. İlk ikisi ABD'li, diğeri Fransız. Bunlar ABD'nin Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 70'li yıllarda ulusal olarak kabul edilebilir ilan edilmişlerdi. Yıllarca bu üçlünün içine kimse giremedi. Tek başınıza kuruluş kurmanızın bir anlamı olmaz. Sadece Türkiye'yi değerlendirdiğiniz zaman kriterinizin ne olduğu anlaşılmaz. Siz Portekiz'i de, Peru'yu da değerlendirebileceksiniz ki anlamı olsun. Avrupa bu işe soyunmak istedi ama gerçekleştiremedi. 300 milyon dolarlık bir yatırım gerekiyordu. Çok uzun vadeli bir iş. Türkiye'nin veya başka bir ülkenin tek başına yapması söz konusu değil. Bu sistem düzenlenebilir, kamusal hale getirilebilir. Bu şekilde tartışılması anlamlı. Biz bu işi yaparız demenin çok pratik bir karşılığının olduğunu düşünmüyorum."

Tarihsel olarak bu kuruluşların çok iyi performans göstermediğine dikkat çeken Kozanoğlu, "Sicilleri çok parlak değil. Küresel kriz döneminde kapitalizmin bütün varsayımları tartışılıyor. Rating kuruluşları da bundan nasiplerini alıyorlar. Türkiye tek değil, Avrupalılar rating kuruluşlarının kendilerine önyargılı olduğunu söylüyor. Barroso, 'Portekiz'i bizden iyi mi biliyor Amerikalılar' dedi" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER