TÜSİAD ABD Ticaret Bakanı Prıtzker İle Görüştü

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu, ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ile beraberindeki Amerikan firmalarının CEO’larından oluşan Başkanı’ın İhracat Konseyi (PEC - President’s Export Council) heyetinin katılımıyla İstanbul Grand Hyatt Oteli’nde bir toplantı düzenledi.

TÜSİAD ABD Ticaret Bakanı Prıtzker İle Görüştü
Doğrudan ABD Başkanı Barack Obama’ya bağlı olarak faaliyet gösteren PEC heyetinin Obama döneminde ABD dışında gerçekleşen ilk seyahatinin Türkiye olması, Türkiye’ye verilen önemin bir göstergesi olarak vurgulandı. 
 
Toplantıda, Türkiye’nin son dönemdeki ekonomik ve siyasi gelişmeleri, iş ve yatırım ortamı, Türkiye-ABD arasındaki ekonomik ilişkilerde öne çıkan konular ile olası işbirliği alanlarında bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Toplantıda, jeo-stratejik önemi ve bölgesel anlamda sunduğu fırsatlar ile G-20 üyesi olaran Türkiye’nin Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO)’nın bir parçası olması gerektiği konusunun altı çizilerek, Türkiye’de iş yapma ortamı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
 
"SON HALİNE BİR MADDE EKLENEBİLİR"
 
TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, "Türkiye Avrupa ortak pazarına aittir ve transatlantik ekonominin bir parçası olmalıdır" diyerek şöyle konuştu:
 
"Bu hem Avrupalı hem de Amerikalı şirketler için büyük artı değer oluşturmaktadır. Türkiye’nin TTYO’da gözlemci olma statüsüne ilişkin önerisi söz konusudur. Öte yandan, Türkiye gibi Avrupa ortak pazarına ait ülkelerin de bu ortaklıkta yer alması konusunda anlaşmanın son haline bir madde eklenebilir. Eş zamanlı olarak, Türkiye ve ABD arasında imzalanacak bir Serbest Ticaret Anlaşması’nın da bu süreci hızlandırıcı bir etkisi olacaktır."
 
"EKONOMİK İŞBİRLİĞİNİ DAHA GÜÇLÜ BİR HALE GETİRMEK İSTİYORUZ"
 
İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve potansiyelin değerlendirilmesi için özel sektörün beraber ve doğrudan çalışmasının öneminin altı çizildi. ABD Ticaret Bakanı Pritzker ise şunları söyledi:
 
"TÜSİAD, Türkiye’nin ekonomik büyümesi ve gelişmesindeki rolü itibari ile Türk özel sektörünün kritik öneme sahip bir sesidir. Ticaret elçilerimiz olarak görev yapan ABD Başkanı İhracat Konseyi üyesi Amerikan iş dünyası liderleri ile beraber bu saygıdeğer grup ile görüşme yapmış olmaktan onur duydum. Türkiye’ye yaptığımız bu seyahat sırasında vermek istediğimiz mesaj çok basit; Ülkelerimiz arasındaki ekonomik işbirliğini daha güçlü bir hale getirmek istiyoruz."
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER