"Türkiye'nin organik ürün sayısı 214'e yükseldi"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 9. Ekoloji İzmir Fuarı'na adeta çıkarma yaptı. Bakanlık tarafından kurulan standı ziyaret edenler hem bilgileniyor, hem de lezzetli yiyecekleri tadıyor.

Burak Cilasun / BEN Haber

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 9. Ekoloji İzmir Fuarı'na büyük önem veriyor. Bakanlık tarafından fuar kapsamında açılan dev standa gelen vatandaşlara çeşitli kentlerde üretilen organik ürünler ikram edilirken, organik tarıma yönelik bilgilendirme çalışmaları da yapılıyor.

"ORGANİK TARIMDA 214 ÜRÜNE ULAŞTIK"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Dr. Sabahat Güllüoğlu Ben TV'ye yaptığı açıklamada organik tarımdaki artışı, "Türkiye bunu bakir topraklara sahip olmaya borçlu. 8 ürünle başlayan organik tarım şu anda 214 ürüne ulaştı. İhracatta organik tarımın payı 86 milyon dolara yükseldi. En fazla üretici sayısı Ege'de olmakla birlikte alan olarak Güneydoğu Anadolu önde. Bakanlık olarak organik tarımda üreticilerimize 4 kategoride destek veriyoruz. Her kategoride yaptığımız destek ödemelerinde geçtiğimiz yıl 129 milyon TL destek verdik." dedi.

"HEDEFİMİZ İZMİR'İ TÜRKİYE BİRİNCİSİ YAPMAK"

Gıda Tarım ve Hayvancılık, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı İzmir Şube Müdürü Nursel Koçyiğit Tekalmaz ise yaptığı açıklamasında, "İzmir organik tarımda Türkiye'nin en önde gelen birkaç kentinden biri. Hedefimiz ilk sıralarda olmanın ötesinde birinci olabilmek var. İzmirlilerin organik tarıma çok büyük ilgisi var. Tabii 81 ilden gelen üretici ve vatandaşlarımız da bugün fuarda yer alıyor ve onlar da ilgi çekici bir önem gösteriyor. Tüm vatandaşları organik tarım ürünlerini tüketmeye davet ediyoruz. " dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER