banner24

'Türkiye Nadir Ülkelerden Birisi'

Bakan Nihat Ergün, Türkiye'nin, dünyada riski düşük, getirisi yüksek nadir ülkelerden birisi olduğunu söyledi.

'Türkiye Nadir Ülkelerden Birisi'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ABD'nin başkenti Washington'da, Türkiye'nin ''onur konuğu'' olarak yer aldığı ve ABD yönetimi ve ülkedeki büyük sektör temsilcileriyle küçük ve orta işletmeleri bir araya getiren Ulusal Küçük İşletmeler Haftası'na katılarak, ''İşletmenizi Global Hale Getirmek'' başlıklı konferansta konuştu. 
Türkiye'nin dünyanın en büyük 17'nci, Avrupa'nın ise en büyük 6'ncı ekonomisi olduğunu ve 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomileri arasına girmeyi hedeflediklerini hatırlatan Ergün, Türkiye'nin, küresel krizde herhangi bir finans kuruluşuna kaynak aktarmak zorunda kalmayan tek OECD ülkesi olduğuna belirtti. Ergün, ''İşte bu sağlam yapımız sayesinde, 2009 yılından beri tüm dünyayı sarsan ve etkileri halen sürmekte olan küresel krizden güçlenerek çıkmayı başardık. Bugün Türkiye, dünyada riski düşük, getirisi yüksek nadir ülkelerden birisidir'' dedi.
Konferansta konuşan SBA Başkan Yardımcısı Marie Johns da Türkiye'nin, ABD'nin dinamik ve önemli bir ticaret partneri olduğunu söyledi. 
ABD Başkanı Barack Obama'nın iki ülke arasında ticaret ve ekonominin geliştirilmesinin önemini açıkça belirttiğini hatırlatan Johns, ''Küçük işletmelerimizin bir araya gelmesinde birçok fırsatların bulunduğuna inanıyorum. Herkesi burada açılan Türk pavyonunu ziyaret etmeye davet ediyorum'' diye konuştu. 
Konferansın ardından da Ergün ve SBA Başkanı Karen Mills, Mandarin Otel'deki Türk standının açılışını yaptı. 
Bakan Nihat Ergün, ''İşletmelerimiz burada. Çok güzel işbirliklerimiz oluştu, en kısa sürede de ABD'deki KOBİ'lerin de Türkiye'deki organizasyonlara katılmasını istedik. Böylece küçük ve orta boy işletmeler arasındaki ilişkilerle Türkiye ve ABD arasındaki ticaret çok daha yaygınlaşmış ve güçlenmiş olacak'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER