banner51

'Türkiye İçin İki Zorluk Var'

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye'nin önündeki zorlukların Fed'in politika normalleştirmesi ve tarım-gıda fiyatları olduğunu söyledi.

'Türkiye İçin İki Zorluk Var'
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2015 yılı para ve kur politikasını açıkladı.
 
Başçı enflasyon hedefiyle ilgili 2017 hedeflerinin yüzde 5 olduğunu belirterek "Mevcut şartlar 2015 için yüzde 6,2'lik enflasyon tahminini de altında gerçekleşme olabileceğine işaret ediyor. Önümüzdeki yıl enflasyonun yüzde 5'e yakın bir seviyede gerçekleşmesi mümkün" dedi.
 
'PETROL FİYATLARINDAN FIRSAT YARATABİLİRİZ'
 
Enflasyonun 2015 yılı boyunca kademeli bir düşüş sergilemesinin amaçlandığını ifade eden Başçı, "Petrol fiyatı başta olmak üzere tüm emtialarda önemli düşüş gerçekleşti, bu enflasyonu düşürücü bir faktör olacak. Petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık düşüşün 0,4-0,5 puanlık enflasyonu düşürücü etki getirdiği hesaplanabiliyor. Petrol fiyatlarından enflasyonu düşürücü bir etki gelecek, bunu fırsat bilip enflasyonu yüzde 5'e düşürmek için çaba sarf etmemiz gerekiyor" diye konuştu.
 
 
Başçı, gelecek yıl dış dengede belirgin bir iyileşme beklediklerine işaret ederek, emtiadaki düşüşün kalıcı olması durumunda bunun Tükiye'ye avantaj sağlayacağını söyledi.
 
Enflasyon için yıl sonu öngörülerinin yüzde 8,9 olduğunu belirten Başçı, "İlk intibamız yıl sonunda yüzde 8,9'un altında olabileceği yönünde. Ocak-Şubat-Mart-Nisan aylarında enfyasyonda kuvvetli bir düşüş mümkün. Bunu hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.
 
'TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE İKİ ZORLUK VAR'
 
Türkiye için zorlukları açıklayan Başçı, "Türkiye için zorluklar Fed'in politika normalleştirmesi ve Tarım-Gıda fiyatları. Üçüncü çeyrekte tarımın ağırlığı GSYH'da yüksek; tarım 3. çeyrekte GSYH'nin beklentilerin altında kalmasındaki en önemli faktörlerden biri" dedi.
 
'FED'İN ÇIKIŞ STRATEJİSİNE HAZIRIZ'
 
Başçı, Fed'in sıkılaştırma adımlarının erken ya da geç olması durumunda nasıl adım atacaklarına ilişkin hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, döviz kurlarında aşırı oynaklığı arzu etmediklerini dile getirdi.
 
Başçı Fed'in çıkış stratejisine hazır olduklarına vurgu yaptı. Merkez Bankası Başkanı, para politikasındaki sıkı duruşun hem döviz kuru, hem de enflasyon beklentilerini kontrol etmede başarlı olduğunu söyledi.
 
"Gıda dışı enflasyonun enflasyona katkısının 4 puana kadar belki daha aşağı düşmesini, gıdanın katkısının ise 2 ya da daha altına inmesini sağlamayı amaçlıyoruz" diyen Başçı bütün faktörlerin enflasyonu düşürücü yönde olduğunu ifade etti.
 
'İHRACAT DENGELİ BÜYÜMEYİ GETİRECEK'
 
2015'te ihracat odaklı büyümenin hız kazanacağını dile getiren Başçı, tüketim talebinin ılımlı seyredeceğini, bu sayede dengeli büyümenin gerçekleştirileceğini söyledi.
 
Başçı "Bankaları daha uzun vadede borçlanmaya biz teşvik edeceğiz. Bankalar için uzun vadede borçlanma teşviği kısa vadeli dış borcu aşağı çekebilir. Zorunlu karşılıklarla çekirdek olmayan yükümlülüklerle ilgili adım atabiliriz" dedi.
 
Erdem Başçı ihracatçılara sağlanan reeskont kredilerinin rezervlere 2015'te 2014'ten daha fazla katkı sağlayacağını ifade etti.
 
Başçı bugünden itibaren döviz depo limitininin iki katına çıkarılarak 21,62 milyar dolara yükseltildiği bilgisini de verdi.
 
Soruları da yanıtlayan başçı petrol fiyatlarındaki düşüş ile ilgili petrolde 10 dolarlık düşüşün cari açığı 0,5 enflasyonu 0,45 puan düşürdüğünü söyledi.
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER