Türkiye'de 1 ilk: Devletin ekonomi zirvesi AK Parti'de

AK Parti'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'yı ile ekonomi kurmaylarını AK Parti Genel Merkezi'ne çağırdı. Erdoğan, çağırdığı isimlerle birlikte İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Mahmud Vaizi ile görüştü. Bu toplantıyla birlikte ilk kez devletin ekonomi zirvesi bir siyasi parti merkezinde yapılmış oldu

Türkiye'de 1 ilk: Devletin ekonomi zirvesi AK Parti'de

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Mahmud Vaizi’yi AK Parti Genel Merkezinde kabul etti.

DEVLETİN EKONOMİ ZİRVESİ, AK PARTİ'DE BULUŞTU

Burada yapılan toplantıya Erdoğan ve Çetinkaya’nın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Maliye Bakanı Naci Ağbal katıldı.

Daha önceden varılan mutabakat gereği Türkiye ile İran arasındaki ticarette dolar ve avro yerine milli para kullanılması kararlaştırılmıştı. Görüşmede, milli para kullanımı konusu da gündeme gelirken, görüşmeye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya da katıldı. 

İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Toplantının devlet kurumları yerine AK Parti Genel Merkezi'nde yapılması dikkatlerden kaçmazken, lk kez devlet ekonomi zirvesi bir siyasi parti merkezinde yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu İran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Merkez Bankalarımızın riyasetinde ve bankaların kendi aralarındaki finans sektörüne bir canlanma, hareketlilik getirme kararına vardık. Ekonomik ilişkilerimizi mevcut kur baskısından kurtarmak suretiyle yerli parayla alışveriş yapma fikrini hayata geçirme kararını verdik” açıklamasında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER