Türk Eximbank'tan İzmir'e özel destek

Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER), üyeleri ve iş adamlarıyla Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım'ı dernek merkezinde düzenlediği toplantıda bir araya getirdi.

Türk Eximbank'tan İzmir'e özel destek

Toplantının açılışında konuşan BATÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kazançoğlu, derneğin 4 yıl önce kurulduğunu bu kısa sürede hem yurtiçi hem de yurtdışında yaptıkları çalışmalarla önemli yol katettiklerini belirterek ihracat yapan iş adamlarının EXİM Bank destekleriyle ülkeye daha fazla katma değer sağlayabileceğini vurguladı. EXİM Bank Genel Müdürü Yıldırım'ın İzmir çocuğu olduğunu ve bölgeye önceki görevlerindede çokça katkısı olduğunu ifade eden Kazançoğlu "Adnan Yıldırım Beyefendi  bizlerin tanıdığı Egenin çocuğu. Birlikte çalışma şerefine nail olduk kardeşimle beraber. İzmir Ticaret Odası'nda çok üstün görevler yaptı ve döneminde İzmir Ticaret Odasını üst çizgilere çekti. Daha sonra da bakan yardımcılığı yaptı. Bu dönemde de onu EXİM Bank Genel Müdürü olarak görüyoruz" dedi.

"İZMİR'E DE EGE'YE DE KATKI SAĞLADI"
Yıldırım'ın yaptığı görevlerle İzmir ve Ege Bölgesine oldukça fazla katkı sağladığını söyleyen Kazançoğlu "Adnan kardeşimizi yüksek seviyelerde görmek son derece bizi mutlu  etti. Ege Bölgesine de faydalı oldu. Bu bölgelerden dilerim ki daha nice Adnan'lar çıksın. Ülkesine ve bölgesine faydalı olsun. Çok mutlu hizmetler yaptık. uluslararası Balkan ve Türk iş dünyasında, Türk dünyasının diğer ülkelerle ilişkisinde Atalarımızın bıraktığı bu geniş topraklarda hizmet ederek bir şeyler üretelim istedik. Bu konuda güzel söyleşiler de yapıyoruz. Adnan Bey'in olduğu yerde fark farkedilir. Mutlu olduk . Yüzde 60'lar yüzde 45 büyüme oranları bir kaç sene içinde ulaştırmanız gurur verici bir şey. İnsanın yaşaması değil önemli olan yaşadığı zamanda iyi hizmetler verebilmesi. Ayrıldığında da iyi anılması önemli. Hepimizin isteği bu. Gönüllerde taht kurulası çok önemli. Sizinle hep gurur duyduk. Bundan sonra da daha iyi yerlerde göreceğiz" diye konuştu

"İZMİR'DE 9 PUAN BÜYÜDÜK"
EXİM Bank Genel Müdürü Adnan Yıldırım da İzmir ve Ege Bölgesi'nde çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirterek EXİM Bank'ın Egeli İş admalarına nasıl katkı sağlayabileceğini anlattı. Yıldırım "İzmirliyim. İzmir'de, Ege Bölgesinde projelerimizde daha heyecanlı oluyoruz. Olabildiğince bölgemize sık geliyoruz. Olumlu pilot uygulamalarımızı önce kendi bölgemizden başlatıyoruz. İzmir'de daha önce EXİM Bank Bölge Müdürlüğü vardı. 2007'ye kadar daha az kısmını yapıyorduk. İlk yaptığımız iş Ege Bölge Müdürlüğümüzü 3 katına çıkarmak oldu. Çalışma ortamımızı iyileştirdik.  Çok da güzel bir logo koyduk. Türkiye genelinde ihracatı yüzde 19  büyütmüştük. bu sene de yüzde 21 büyüttük. Ege Bölgesinde ve İzmir'de bu desteğimiz Türkiye ortalamasının 8-9 puan üzerinde.  Yüzde 30'a yakın büyüdü. Bu yaptıklarımızla buradaki arkadaşlarımızın da koordineli çalışmasıyla Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir destek arzı sağladık. Artık illerimizin yanısıra  ilçelerimize de gitmeye başladık" ifadelerini kullandı. 

"HEDEF 50 MİLYAR DOLAR"
Yıldırım, büyüme hedeflerini ise ""Türkiye ekonomisinin 7.4 büyüdüğü ve ihracatının 10.2 büyüdüğü 2017 yılını, dolar bazında yüzde 19 büyüyerek, kredi ve sigorta desteğimizi arttırarak tamamladık. Bu şekilde Türkiye'nin 2017 yılı ihracatının da yüzde 25'ini fonlamış olduk. 2018'de de kendimize daha iddialı bir hedef koyduk. Geçtiğimiz sene 39.3 milyar dolara ulaşan desteğimizi bu sene de 46 milyar dolara çıkaracağız. Hatta hükümetimiz bizim bu koyduğumuz yüzde 17'lik dolar bazında ek artışa ilave sermaye desteği ile 50 milyar dolara çıkarmak gibi bir düşünce içinde, bu konuda çalışmalar yapılacağını düşünüyoruz" ifadeleriyle aktardı.

Geçtiğimiz sene Türk Eximbank olarak 11 ilde ve merkezi İstanbul'da olmak üzere 12 şubesi, 10 adet de irtibat bürolarının olduğunu söyleyen Yıldırım, reel sektörün içinde ilk defa irtibat bürosunu İzmir Kemalpaşa'da açtıklarına değindi. Yıldırım, Sakarya'da da iki hafta sonra irtibat bürolarının açılacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2018, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER