banner51

Turizmin Kalbi Berlin'de Atıyor

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan ITB Berlin Fuarı’nda dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinin yanı sıra gözde tatil mekanlarının ve şehirlerinin tanıtımları da yapılıyor. Renkli görüntülerin oluştuğu stantlarda ülkelerin kendine özgü kıyafetlerini giyenler büyük ilgi gördü.

Turizmin Kalbi Berlin'de Atıyor
 
Fuarda başta Türk Hava Yolları ve havalimanları işletmecisi TAV olmak üzere bir çok şehrin tanıtımı yapan stantlar da bulunuyor. Buralarda yöresel kıyafetler, önemli merkezler ve yöresel yemeklerin tanıtımı buraya gelen yabancı tur operatörlerine sunuluyor. Türk turizmine büyük destek sağlayacak bu fuarda ayrıca Türk firmaların bulunduğu bir bölüm de bulunuyor.
 
STANT DEĞİL LOUNGE AÇTIK
 
İki katlı olan ve Lounge’yi andıran görüntüsüyle tur operatörlerin büyük ilgisini çeken stanta büyük gövdeli uçaklarda bulunan bussines koltukları ve uçaklarda yolculara ikram edilen yiyecekler de tanıtılıyor.
 
Bu yıl için yeni dizayn edilen stant hakkında bilgi veren THY Hava Yolları Kurumsal İletişim Başkanı Zeki Çukur, “Geçmiş yıllara nazaran bu stantı değiştirmemizin asıl nedeni Türk Hava yolları ‘Dünyanı genişlet ufkunu genişlet’ sloganıyla hizmetlerine devam etme kararı aldı. Bizde sıra dışı bir tasarımla insana daha fazla dokunan ve misafirlerimiz çok daha iyi ağırlayabileceğimiz bir stant yaptık. Biz buna stant değil lounge diyoruz. Türk Hava Yolları dünyanın en iyi loungelerini İstanbul’da yolcuların hizmete sondu. Onun bir benzeri olmasa da onu andıran o hizmet kalitesini gösteren bir modelini buraya kurmuş olduk” dedi.
 
ALMANYA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
 
Fuarda yapılan görüşmeler hakkında da bilgi veren Çukur, “Almanya zaten Türk Hava Yolları’nın pazarlarından bir tanesi. Almanya dünyada en fazla havayolunu, turizmi kullanan şehirlerden biri. ILB Berlin Fuarı’nda birçok satış müdürümüz fuara gelen bizim potansiyel müşterimizle görüşmelerde bulunuyor. Burada nasıl işbirlikleri yapacağına karar veriyorlar” diye konuştu.
 
TATİL İÇİN ŞARM EL SEYH’E GİDİN
 
Türk Hava Yolları Şarm El Seyh Müdürü Serkan Başar da, bu kente Avrupa başta olmak üzere Rusya’dan çok sayıda turist geldiğini Türkiye’den gelen turist sayısının yüzde 10 civarında olduğunu söyledi. Başar ayrıca buranın özel bir güvenlikle korunduğunu belirterek, “İnsanlar buraya gönül rahatlığıyla gelebilir” dedi.
 
Yılın 12 ayının turizme açık olduğunu belirten Serkan Başar, “Burası Mısır’daki siyasi karışıklığı hiç görmeyen, yılın her ayı turist alan bir tatil yeri .Tamamen yabancı turisti ağırladığımız bir bölgedeyiz. Türkiye’den yüzde 10 civarında bir turist alıyoruz. Eğer Türk vatandaşlarımız buraya gelmek istiyorsa alacakları konsolosluktan alacakları vizeyle burada çok iyi bir tatil yapabilirler. Şarm El Seyh birçok noktasından bağlantılı uçuşlarımız var. Haftanın beş günü 1,5 saatlik bağlantı uçuşlarıyla Avrupa’ya bağlantı sağlayabiliyoruz” diye konuştu.
 
TAV, ITB BERLİN’DE
 
ITB Berlin fuarında Türkiye’de işlettikleri havalimanlarının şehirlerinin tanıtılması için burada olduklarını belirten TAV Pazarlama Koordinatörü Aslıhan Çörtük ise, “Bizim asıl hedefimiz işlettiğimiz havalimanlarındaki şehirleri tanıtmak. Burada şehirler pazarlayan sadece biz değil, tur operatörleri ve otel sahipleri de burada. Onlarla bu turizm çatısı altında birleşerek doğru mesajları ortak bir dille kendi aramızda değerlendirip bunu dışarıya pazarlamaktır” dedi.
 
Bu fuarda ilk hedeflerini yolcu olmadığının altını çizen Çörtük, “ Hedefimiz daha çok havayolları ve tur operatörleri önceliğimiz bu fuar için yolcu bizim için ikinci planda. Fuar oldukça yoğun geçiyor. Dünyanın bütün havalimanları burada, tur operatörleri burada onlarla birkaç günlük süreç içerisinde onlarla tur operatörleriyle toplantılar halindeyiz. İşlettiğimiz havalimanlarının ayrı ayrı hedefi var yolcu profili var. O hedeflere yönelik çalışmalar yapmıştık ve bunları tur operatörlerine sunuyoruz” diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER