Turizmde Rusya Krizi Zirvesi

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrasında iki ülke arasındaki gerilim ve Rusya’nın turizm sektörüne yönelik yaptırımları nedeniyle, turizm kenti Antalya’da sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Turizmde Rusya Krizi Zirvesi
 
Akra Barut Hotel’deki toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy, Türkiye Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman ile Kemer’den Manavgat’a kadar farklı turistik bölgelerin temsilcileri katıldı. Ayrıca Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Regnum Carya Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, Crystal Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Kilit, OTİ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş’ın da aralarında bulunduğu birçok turizm yatırımcısı da toplantıda hazır bulundu.
 
4.5 MİLYON RUS’UN YÜZDE 75’İ ANTALYA’YA GELİYOR
 
1 Kasım 2015 seçimleri sonrası 64’üncü hükümetin Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev almasının ardından turizmcilerle bir araya gelmesi gerektiğinin farkında olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, “Çünkü Rusya Federasyonu ile yaşanan uçak krizinden en çok etkilenecek olan Antalya ilimiz. Antalya turizm sektörü için çok önemli. 4.5 milyon Rus turistin yüzde 75’i Antalya’yı tercih ediyor ve G 20 zirvesine ev sahipliği yapmış olması, aynı zamanda Antalya’nın ve G 20 tarihinde en iyi G 20 toplantısını yapmış olması Antalya’nın yıldızını daha da parlattı. Öncelikle Antalya’nın dünya üzerinde oluşan bu parlak algısını hem sürdürülebilir kılmak, hem de sektör temsilcilerin son yaşanan olaydan en az şekilde etkilenmesini sağlamak tabi ki devlet olarak bizim görevimiz. O yüzden Antalya’da sizlerle biraya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum" dedi.
 
ANTALYA’YA ÖZEL TOPLANTI
 
Toplantının bu çerçevede ve sadece Antalya’ya ilişkin olduğunu belirten Bakan Mahir Ünal, önümüzdeki ay içinde ise Türkiye turizmine dönük daha kapsamlı bir toplantı yapılacağını söyledi. Yaklaşık iki günlük bir çalıştay olarak bunu planladıklarını kaydeden Bakan Ünal, “Sektörün tüm sorunlarının masaya yatırılacağı ve sektörün devlet tarafından önümüzdeki süreçte nasıl desteklenmesi gerektiği, diğer taraftan yeni bir turizm stratejisi belgesi hazırlanması gerekliliği ve bu konuda önümüzdeki 4 yılda yapılması gereken yasal düzenlemeler, bunların hepsini konuşacağımız daha büyük ve geniş bir toplantı yapacağız" diye konuştu.
 
MİLLİYETİ BİLİNMEYEN UÇAK DÜŞÜRÜLDÜ
 
Hükümetin kurulduğu 24 Kasım günü yaşanan olayın bir taraftan siyasal, öbür taraftan uluslararası ilişkiler anlamında her ülkeyi de etkilediğini belirten Bakan Ünal, “Nihayetinde biz Türkiye olarak Suriye sınırına ilişkin daha öncesinden açıkladığımız angajman kuralları gereği üç defa Rusya Federasyonu tarafından Türk hava sahasının ihlali neticesinde, Rusya Federasyonu’nun ilgili makamları gerektiği gibi uyarılmıştı. Artık dördüncü hava ihlalinden sonra, bunun altını çizerek söylüyorum, milliyeti bilinmeyen bir uçak angajman kuralları gereği düşürüldü ve ondan sonraki süreci de beraberce yaşadık" dedi.
 
KRİZ FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ
 
Öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu süreçten turizm sektörümüzün en az şekilde etkilenmesi ve hatta bunun bir fırsata dönüştürülmesi gerektiği kanaatinde olduklarını açıklayan Bakan Ünal, şöyle konuştu:
 
“Bunun bir fırsata dönüştürülmesinden kastettiğim şudur; Biliyorsunuz her kriz kendi içinde birçok fırsatı barındırır. Dolayısıyla biz turizm sektörüyle birlikte oturup bu konuda telafi edici ve yapısal tedbirler neler olabilir. Bu kriz vesilesiyle turizm sektöründe atılması gereken adımlar nelerdir, bunları etraflıca ele almak ve yapısal tedbirler oluşturmalıyız."
 
ÖNERİLERİ BAKANLAR KURULU’NA TAŞINACAK
 
Krizin olduğu gün saat 16.30’da bakanlığı devraldıktan hemen sonra müsteşar Haluk Dursun ve ilgili genel müdürlerle kendi başkanlığında hemen bir kriz masası oluşturduklarını anlatan Bakan Ünal, şunları söyledi:
 
“Ondan sonraki süreçte de tamamen sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi için adımlarımızı attık. Bakanlar Kurulu’na konuyu kapsamlı bir şekilde taşıdık ve daha sonra Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda konuyu kapsamlı bir şekilde ele aldık. Ve bugün sizlerle beraber bugün burada sizlerin meseleye bakışınızı, önerilerinizi, bu sürecin nasıl yönetilmesine dönük bize sunacağınız teklifleri ele alacağız. Bu teklifleri Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alacağız ve değerlendireceğiz. İkinci adım olarak da daha kapsamlı ve iki gün sürecek bir turizm çalıştayı yapmayı planlıyoruz."
 
Toplantının açılışındaki bu değerlendirmelerinin ardından Bakan Ünal ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantı basına kapatıldı. Toplantı bitiminde Bakan Ünal’ın yeni bir değerlendirme yapacağı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2015, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER